کودکان منزوی چه ویژگی هایی دارند و باید با آن ها چگونه رفتار شود؟

کودکان منزوی همواره به تنهایی بازی می کنند و معمولا خود را از جمع های دوستانه دور نگه می دارند. چرا یک بچه نمی تواند به نحوی طبیعی با سایر همسالانش ارتباط داشته باشد؟ چگونه می توان کودکان درونگرا را از سایر اطفال تشخیص داد؟ شاید برای شما هم سئوالاتی از این دست پیش آمده است.

اگر در حرفه ای مانند مربیگری مهد، آموزگار دبستان یا مربی ورزش اشتغال دارید، به طور قطع تا کنون با بچه هایی که از اجتماعات گریزانند و ترجیح می دهند به تنهایی و در خلوت خود را سرگرم نمایند، برخورد داشته اید. در چنین شرایطی چه راهکاری برای برقراری ارتباط با کودک در نظر می گیرید. قبل از هر چیز باید نسبت به ویژگی کودک درونگرا اطلاعات درست و کافی کسب نموده و در مواقع لزوم به کار ببندید. پس با ما همراه شوید تا با اصول و شیوه های رفتاری با کودکان درونگرا آشنایی پیدا کنیم.

تفاوت درونگرا با خجالتی

در گام اول به یاد داشته باشید که کودک درونگرا با بچه خجالتی کاملا تفاوت دارد. کودک درونگرا از تنها ماندن استقبال می کند اما فرزند خجالتی از حضور در جمع لذت می برد. اگر به ویژگی کودک درون گرا دقت نمایید، او در کلاس درس ترجیح می دهد روی صندلی خود بنشیند و سرش را با مطالعه گرم کند، اما یک بچه خجالتی از حضور در جمع دوستان کمی می ترسد و فقط به نگاه کردن به دوستانش می پردازد.

کودکان منزوی,ویژگی کودک درونگرا,کودکان منزوی,

آیا درون گرایی قابل درمان است؟

درون گرایی یک ویژگی ذاتی به شمار می رود که با کودک پا به دنیا می گذارد. هیچ درونگرایی را نمی توان درمان نمود فقط با آموزش شیوه های برقراری ارتباط با دیگران می توان آن ها را در جامعه پر رنگ تر کرد. درونگرایی به معنی بی استفاده و منفعل بودن نیست، بلکه خیلی از افراد موفق جامعه را افراد درونگرا تشکیل می دهند. آن ها اشخاصی با هوش هستند که در تنهایی و سکوت پله های پیروزی را طی می نمایند.

از برچسب زدن به کودک خود داری کنید

اگر کودکی درونگرا در خانه دارید و یا به عنوان مربی و آموزگار شاگردی با خصوصیات افراد درونگرا در کلاس تان حضور می باید مراقب باشید هرگز نباید با آن ها برچسب بزنید و با جملاتی همچون: چرا اینقدر کم حرف می زنی؟، چرا تو هم با دوستانت بازی نمی کنی؟ چرا فقط یک گوشه نشستی و کتاب می خوانی؟ روحشان را آزار دهید. یک بچه با ویژگی درونگرایی تنبل یا افسرده نیست، او فقط از معاشرت با دیگران لذتی کسب نمی کند.

ویژگی کودک درونگرا,کودکان منزوی,ویژگی کودک درونگرا,

به کودک برای صحبت کردن فشار نیاورید

قبلا گفتیم که کم صحبتی یکی از مجموعه ویژگی کودک درونگرا به شمار می رود. طفل درونگرا فقط زمانی حرف می زند که حس آرامش و راحتی کامل از محیط اطراف و همنشینانش به دست آورد. اگر کودک در جمع تمایلی به پاسخ دادن یا همصحبتی با همسالانش ندارد، لطفا از اصرار بی جا در زمینه حرف کشیدن از کودک خودداری نمایید.

این تلاش های نا بجا فقط او را بیشتر در لاک دفاعی فرو می برد. نگذارید هیچ چیزی موجب برهم زدن آرامش جسم و روح فرزندتان شود، حتی اگر از سوی اطرافیان رفتارش را خلاف ادب بخوانند.

برنامه ریزی روزانه کودک را بیش از حد شلوغ نکنید

یک کودک درونگرا دوست دارد بیشترین زمان خود را به تفکر، مطالعه، نقاشی یا درست کردن یک وسیله و کاردستی بپردازد. سعی نکنید برای اجتماعی کردن او برنامه های مشارکتی بیش از اندازه را برایش در نظر بگیرید. فشارهای شما او را به جای جلو رفتن بیشتر به عقب پرتاب خواهد نمود. خیلی از والدین مدام کودک را از یک کلاس به کلاس دیگر می کشانند و با این کار فقط کلافگی و خستگی فراوانی را به ذهن و روح بچه وارد می کنند.

راز دار کودک باشید

هرگز در مورد خصوصیات اخلاقی و رفتاری کودک با کسی حتی نزدیک ترین ها صحبت نکنید. زمانی که در حضور ش به مادربزرگ، پدربزرگ، خاله، عمه یا هر فردی در فامیل گزارش کارهایش را می دهید تمام اطمینان فرزندتان را در هم می شکنید. وقتی می شنود که شما با بیان جمله” نمی دانم چرا مثل بقیه بچه ها تحرک ندارد” از او گلایه می کنید، می فهمد که باید از شما بیشتر فاصله بگیرد، تا کمتر موجب آزارتان گردد.

خیلی از برخوردهای ما پیش پا افتاده به نظر می رسند، اما مانند یک بمب می توانند درون یک کودک را منهدم سازند، پس مراقب سخنان تان باشید.

کودکان منزوی,ویژگی کودک درونگرا,کودکان منزوی,

به جای فشار برای حضور در جمع فعالیت های انفرادی را برایش فراهم آورید

بازی کردن در خلوت مهمترین ویژگی کودک درونگرا می باشد، پس زمانی که در تنهایی خود لذت می برد، او را به استرس و فشارهای عصبی برای حضور در جمع همسالان مبتلا نکنید. به جای تشویق او به بازی ها یا فعالیت های دسته جمعی بهتر است از وسایل سرگرمی فکری که می تواند به تنهایی با آن ها مشغول شود استفاده نمایید.

لوازمی که قابلیت جداسازی و سرهم کردن دوباره را دارند برای کودکان درونگرا بسیار جذاب هستند و به خوبی ذهن و خلاقیت شان را تقویت خواهند کرد. ابزار نقاشی نیز یکی دیگر از ایده آل ترین امکانات برای بچه ای با خصوصیات درونگرایی به شمار می رود.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *