چگونه بچه ها را در دوران قرنطینه سرگرم کنیم

سرگرمی کودکان در خانه اصلا کار دشواری نیست. قطعا هر پدر و مادری با در نظر گرفتن علاقه‌ مندی‌ های کودکان خود و امکانات و وسایلی که در دسترس دارند، می ‌توانند یک یا چند مورد از راه کارهایی که در ادامه به آن ها معرفی ‌می شود را برای سرگرمی کودکان در خانه به کار بگیرند.

  • انجام بازی ‌های فکری

استفاده از بازی های فکری کودکان، یک راه کار مناسب برای سرگرمی کودکان در منزل است و با آن ها می‌ توانید تمام اعضای خانواده را دور هم جمع کنید. این بازی ‌ها برای کودکان هیجان ‌انگیز هستند و با برخی از آن ها می ‌توانید احساس و تجربه رقابت را در کودکان زنده کنید و با خوشحالی لحظات خوبی را در کنار هم سپری کنید.

  • ورزش ‌کردن

یکی دیگر از روش های سرگرمی کودکان در دوران کرونا، ورزش کردن در خانه است. به علت این که در اوضاع کنونی رفت‌ و آمدها محدود شده و ممکن نیست از خانه بیرون بروید، باید به فکر ورزش هایی باشید که کودکان می‌ توانند در خانه انجام دهند. اگر حیاط دارید، ورزش ‌هایی مثل بدمینتون، بسکتبال یا فوتبال می ‌توانند به عنوان ورزش کودک مناسب باشند. در غیر این صورت، ورزش‌ های ساده‌ تری از جمله؛ انداختن و گرفتن توپ، یوگا کودکان، حرکات کششی و نرمشی را امتحان کنید.

سرگرمی برای بچه ها در خانه,سرگرمی کودکان,سرگرمی کودکان در خانه,بازی بگرد و پیدا کن

برای انجام این بازی والدین باید فهرستی از اشیایی که پیداکردن آن ها برای کودکتان جالب و هیجان ‌انگیز باشد را تهیه کنند. می توانید از سکه ‌ها، عکس‌ های قدیمی، نوارهای لاستیکی، خلال ‌دندان، اسباب بازی ها و لوازم خانگی کوچک را در خانه، حیاط یا باغ مخفی کنید و از کودکتان بخواهید آن ها را پیدا کنند. این روش سرگرمی برای بچه ها در خانه بسیار جذاب و هیجان انگیز می باشد.

  • از فیلم های آموزشی و کارتون استفاده کنید

کارتون ‌ها و فیلم‌ های بسیاری برای کودکان ساخته شده ‌اند که می ‌توانید بخشی از روز فرزندان تان را هم با تماشای آن ها پر کنید.

انجام دادن کارهای هنری

کار هنری یکی از بهترین راه ‌ها و ابزار برای بچه‌ ها در هر سنی است که خودشان را بیان کنند و خلاق باشند. کار هنری علاوه بر سرگرمی، به رشد مغز و سلامت روان کودکان هم کمک می‌ کند. با کودکان خود خمیر بازی کنید، تا جایی که می ‌توانید با بچه‌ ها نقاشی بکشید و لذت رنگ ‌آمیزی را به آن ها بیاموزید. اجازه دهید سطوح مختلف و اشیای مختلف را رنگ کنند. تشویق شان کنید که با استفاده از اشیا به درد نخور کار دستی های مختلف درست کنند.

سرگرمی کودکان در دوران کرونا,سرگرمی برای بچه ها در خانه,سرگرمی کودکان,کتاب خوانی

برای سرگرمی کودکان در خانه، کتاب های مختلفی با توجه به سلیقه و انتخاب کودک تان تهیه کنید و ساعتی در روز را برای خواندن کتاب تعیین کنید. این کار را می توانید حدود یک ساعت قبل از زمان خواب کودکان تان انجام دهید.

انجام دادن آزمایش های مختلف

انجام آزمایش‌ های ساده علمی در خانه یکی از راه‌ های جذاب برای سرگرم کردن کودکان و برطرف کردن حس کنجکاوی آن ها است. با بازی ‌های علمی ساده به کودک تان اجازه دهید خلاقیت‌ هایش را ابراز کند و از دنیای اطراف بیاموزد. این آزمایش‌ ها به مهارت‌ های زبانی و برقراری رابطه نیز کمک می‌ کنند، به بچه‌ ها پشتکار و اعتماد به نفس یاد می ‌دهند و به آن ها می ‌آموزند از تکرار و تلاش نا امید نشوند. انجام این کار برای سرگرمی کودکان در دوران کرونا گزینه ای بسیار عالی می باشد، پس توصیه می کنیم از آن غافل نشوید.

یادآوری و مرور کردن خاطرات قدیمی

خاطرات قدیمی خود را برای کودکان تان تعریف کنید و به آن ها بگویید وقتی بچه‌ بودید، در تعطیلات تابستانی چه کارهایی انجام می‌ دادید و چه‌ طور خودتان را سرگرم می‌ کردید.

  • نمایش عروسکی بازی کنید

برای انجام این کار، شخصیت‌ های داستان می ‌توانند عروسک‌ های فرزند تان یا نقاشی‌ هایی که کشیده‌ اید و دور آن را بریده‌ اید، باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده ‌دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن بچه‌ ها می ‌ماند.

برای سرگرمی کودکان در دوران کرونا، این نکته را هم به یاد داشته باشید که قبل از هر چیز یک جدول زمانی و یک برنامه روزانه تنظیم کنید. جدول را به دیوار بزنید و تلاش کنید همه چیز مطابق برنامه پیش برود. سعی کنید یادگیری را به تفریح تبدیل کنید. با بچه‌ ها صحبت کنید و شرایط جدید را برای شان توضیح دهید و تاکید کنید این شرایط موقت است و برای عبور از آن همه باید به هم کمک کنیم.

سرگرمی برای بچه ها در خانه شاید از نظر برخی کمی سخت باشد، اما اگر خلاقیت به خرج بدهید، حتما متوجه خواهید شد که روش‌ های مختلفی برای ماندن در منزل و حفظ روحیه ‌ای شاد وجود دارد. این روزها برای همه دشوار و سخت می ‌گذرد. یادتان باشد که اگر نتوانیم اوضاع را به‌ درستی مدیریت کنیم، کودکان از همه بیشتر آسیب می بینند، به همین علت به سرگرمی کودکان در دوران کرونا حتما اهمیت دهید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *