راهکارهایی برای تشویق کودکان در نوشتن تکالیف در ایام کرونا

نوشتن تکالیف مدرسه همیشه یکی از معضلات والدین با کودکان تازه ورود به دبستان، یا حتی سنین بالاتر می باشد. خانواده هایی که تک فرزند هستند، چالش سنگین تری نسبت به سایر خانواده ها را تجربه می نمایند. روی آوردن زوجین به داشتن یک فرزند، روند و ساختار خانه و ساکنینش را به سمت کودک سالاری برده و عملا والدین گوش به فرمان بچه بار آمده اند.

تشویق کودکان به انجام تکالیف,نوشتن تکالیف مدرسه,تشویق کودکان به انجام تکالیف,

کودکی که 6 سال به هر نحوی که مایل بوده زیسته و همواره خادمان گوش به فرمانی داشته، اکنون در شرایط ورود به مدرسه، از هرگونه تغییر وضعیت در برنامه روزانه اش دوری می جوید. حال که مدارس تعطیل شده اند و پدرو مادرها مسئولین اصلی انجام تکالیف شده اند، چه راهکارهایی برای تشویق کودکان به انجام تکالیف می توان به کار بست؟

کودک را با وظایفش آشنا نمایید

کودک باید قبل از سنین ورود به مدرسه وظایف و کارهای مخصوص به خودش را به تنهایی انجام دهد تا با حس مسئولیت پذیری آشنایی پیدا کنند. اگر مدام به دنبال بچه ها می دوید و کارهای شان را برعهده می گیرید، این رفتار روند تکامل مغز فرزندتان را دچار اختلال می نماید. پس با او صحبت کرده و بگویید، نوشتن تکالیف بخشی از وظایفش بوده و در صورت عدم پذیرش مسئولیت های خود از ارائه برخی سرگمی ها محروم خواهند شد.

به جای فرزندتان تکالیف را انجام ندهید

مقوله تعطیلی مدرسه در کرونا به اندازه کافی کودکان را تنبل و تن پرور بار خواهد آورد، پس شما نباید به عنوان والدین جور تمام مشکلات را به دوش بکشید. او باید بداند انجام تکالیف نیز بخشی از زندگی اش است. اگر کودک از نوشتن مشق ها سر باز می زند، بگذارید خودش به تنهایی جوابگوی معلمش باشد. قرار گرفتن در شرایط معذوریت با آموزگار تا حدودی حس مسئولیت پذیری فرزندتان را تکان خواهد داد. چنانچه کودکان بفهمند که پدرو مادر با تکمیل مشق ها او را از مسئولیت هایش رها می کنند، به هیچ عنوان به امور مدرسه نمی پردازند.

زمان مشخصی برای انجام تکالیف در نظر بگیرید

نوشتن تکالیف مدرسه برای کودکان سخت و کسل کننده است، پس برای آن که بچه ها را به تکمیل مشق ها ترغیب کنیم، باید یک زمان مشخص را در نظر بگیریم. قبل از هرگونه زمان بندی ابتدا با یک ساعت تایم فرزندتان را اندازه گرفته، سپس به او متذکر شوید. به طور مثال اگر او 30 دقیقه زمان نیاز دارد، شما با ارفاق به او 40 دقیقه وقت بدهید و هرگز تایم کوتاه تری را به او اعلام ننمایید.

نوشتن تکالیف مدرسه,تشویق کودکان به انجام تکالیف,نوشتن تکالیف مدرسه,

مهمانی ها را به آخر هفته موکول کنید

فراموش نکنید بازیگوشی خاصیت ذاتی کودکان است، پس والدین نباید در طول هفته برنامه های مهمانی رفتن یا دعوت از دوستان و آشنایان را قرار بدهند. معمولا پایان هفته ها موقع اوقات فراغت از دروس بوده و کودکان می توانند با فراغ بال از تفریحات و دورهمی ها لذت ببرند، یک آخر هفته شاد انرژی مضاعفی به بچه ها برای شروع یک هفته جدید و پرکار می بخشد.

کودک را تشویق نمایید

به طور قطع تشویق بهترین ابزار برای ترغیب کودکان به نوشتن تکالیف می باشد. زمانی که مشق ها را بررسی می کنید، از جملات مثبت برای بازخورد استفاده نمایید، به طور مثال از خوش خطی، منظم بودن، طراحی صفحات دفتر و یا هر مقوله ای که کودک برای زیباتر ساختن تکلیف هایش استفاده نموده، سخن بگویید. در نظر گرفتن یک جایزه کوچک پایان هرماه نیز می تواند راهکار مناسبی به شمار برود.

زمان استراحت را برای کودک در نظر بگیرید

نوشتن تکالیف مدرسه اهمیت دارد، اما نباید به صورت یک جا انجام پذیرد. اگر کودک احساس خستگی می کند حتما به او یک تایم مشخص برای استراحت بدهید. خستگی دستان به کسالت ذهن خواهد انجامید، و بازدهی فرزندتان را پایین می آورد.

میان وعده های خوشمزه خیلی موثر هستند

استفاده از فکر خیلی بیشتر از فعالیت بدنی کودک را گرسنه می کند، پس با یک میان وعده خوشمزه و مقوی روحیه ای مضاعف را به فرزندتان ببخشید. خوراکی های دوست داشتنی همیشه نتیجه ای مثبت به دنبال خواهند داشت، زیرا ضمن رفع حس گرسنگی میزان قند کودک را در سطح نرمال قرار داده و ذهن را مجددا فعال می سازد.

کودک را در حل تکالیف سخت یاری نمایید

اگر فرزند شما در انجام تکالیف سختی مانند ریاضی به مشکل بر می خورد، سعی کنید صبورانه در کنارش بوده و کمی شیوه های حل مسائل را برایش مرور کنید، اما نهایتا تکمیل تکلیف ها را به عهده خودش بگذارید.

کودک را مورد سرزنش قرار ندهید

کودکان با یکدیگر متفاوتند، اگر فرزندتان در یادگیری درس ها با مشکل مواجه می شود و یا هچون همسالانش تمرکز کافی بر آن ها ندارد، او را سرزنش نکنید و عدم یادگیری او را در سرش نکوبید. این کار کودک را به شدت افسرده خواهد نمود.

تشویق کودکان به انجام تکالیف,نوشتن تکالیف مدرسه,تشویق کودکان به انجام تکالیف,

فرزندتان را وابسته نکنید

کودک باید مورد حمایت والدین باشد، اما نباید به آن ها برای انجام تکالیف وابستگی پیدا نماید. شما فقط باید در کنارش باشید تا از نحوه صحیح یادگیریش اطمینان حاصل کنید، نه اینکه مدام برایش نقش معلم دوم را داشته و او را از استقلال ذهنی دور نگه دارید. همیشه این مسئله را در نظر بگیرید که ممکن است در شرایطی قرار بگیرند، که باید به تنهایی به تکمیل کردن مشق هایشان بپردازند.

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *