فرق بین رژیم خام خواری و گیاهخواری

امروزه بسیاری از افراد و به خصوص حامیان حیوانات، سبک مختلفی از زندگی را در پیش گرفته اند که رژیم گیاهخواری و خام خواری در راس این سبک قرار گرفته است.

بسیاری از مردم با گیاهخواری به تنهایی آشنایی دارند و می دانند که افراد گیاه خوار از خوردن فرآورده های گوشتی مانند گوشت قرمز، سوسیس، کالباس و… خودداری می کنند. اما گیاهخواری زیر شاخه ها و مشتقات مختلفی دارد. در ادامه ما درباره این زیر شاخه ها و تفاوت های اساسی آن ها به شما خواهیم گفت.

رژیم خام خواری,رژیم گیاهخواری,رژیم گیاهخواری چیست,

رژیم گیاهخواری چیست؟

گیاهخواری به گروه مختلفی از مردم اختصاص پیدا نمی کند، بلکه افراد از هر سن و نژادی که باشند می توانند این سبک از زندگی را انتخاب کنند. اما تفاوت های قابل توجهی بین گیاهخواری و رژیم گیاهخواری خام وجود دارد.

در وهله اول باید گیاهخواری را به طور کامل بشناسیم تا بعد به تفاوت های آن با خام خواری بپردازیم.

گیاهخواران انواع مختلفی دارند. برخی از آنها غذاهای لبنی مانند پنیر یا تخم مرغ می خورند، در حالی که برخی دیگر به طور کامل از هر نوع محصول غذایی که از حیوانات گرفته شده باشد، خودداری می کنند.

انواع گیاهخواران

  • گیاهخوار لاکتو اوو – lacto-ovo

یک گیاه خوار لاکتو اوو ، شیر و غذاهای لبنی، تخم مرغ، غلات، میوه ها، سبزیجات، لوبیا، آجیل و دانه های مغذی مانند کنجد را مصرف می کند، اما از مصرف گوشت ، ماهی و مرغ خودداری می کند.

  • گیاهخوار لاکتو – lacto-vegetarian

یک گیاهخوار لاکتو رژیم مشابهی را دنبال می کند و تمام محصولات ذکر شده را مصرف می کند، اما تخم مرغ نمی خورد. تفاوت اصلی میان رژیم گیاهخواری و خام خواری در دسته بعدی وجود دارد.

  • گیاهخوار وگان – vegan

برخلاف سایر انواع گیاهخواران، یک گیاهخوار وگان کاملاً از محصولات حیوانی دوری می کند.

این دسته از گیاهخواران علاوه بر گوشت ، از خوردن شیر و لبنیات، گوشت خوک، ژلاتین، تخم مرغ، نان و غذاهای حاوی مواد حیوانی مانند روغن های حیوانی نیز خودداری می کنند.

حتی برخی از این گیاهخواران عسل هم با تکیه بر این عقیده که توسط زنبور ساخته شده، نمی خورند. این دسته از گیاهخواران سخت گیرانه ترین سبک زندگی را دارند.

رژیم گیاهخواری و خام خواری,رژیم خام خواری,رژیم گیاهخواری,

تفاوت اصلی میان گیاهخوار عادی و گیاهخوار وگان

احتمالا تا این قسمت از مقاله به تفاوت اصلی میان رژیم خام خواری با گیاهخواری پی برده اید.

در یک رژیم وگان یا خام خواری، شما موادی مانند کلسترول، هورمون ها و آنتی بیوتیک ها را به طور کامل از غذای خود حذف می کنید، زیرا تنها غذاهایی که حاوی کلسترول یا هورمون هستند – که می تواند بر بدن ما تأثیر منفی بگذارد – گوشت ، تخم مرغ و لبنیات هستند. اما واقعیت این است که خام خواری اصلا رژیم مناسبی نیست چون با حذف بخش حجیمی از غذاها، مواد مغذی بسیاری نیز از برنامه غذایی شما حذف خواهند شد.

طبق گفته میشل هاتون، عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی ویل کرنل در نیویورک : ” فرقی نمی کند که درون آب باشید یا روی قله کوه، قاعدگی شما متوقف نخواهد شد.”

آیا گیاهخوار شدن می تواند از شما در برابر مبتلا شدن به بیماری ها محافظت کند؟

برای جواب این سوال به صورت مختصر و مفید، می توانیم بگوییم شاید.

در مقایسه با گوشتخواران، گیاهخواران معمولاً چربی اشباع و کلسترول کمتری  مصرف می کنند. در نتیجه، به احتمال زیاد کلسترول کل و LDL (بد) ، فشار خون پایین و شاخص توده بدنی کمتری دارند که همگی با طول عمر و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط هستند.

اما هنوز اطلاعات کافی برای بیان دقیق اینکه چگونه رژیم گیاهخواری و خام خواری بر سلامتی طولانی مدت بدن تأثیر می گذارند، وجود ندارد. برخی از بیماری هایی که با گیاهخواری می توان از آنها پیشگیری کرد عبارتند از

  • بیماری های قلبی

برخی شواهد نشان می دهد که افراد گیاهخوار خطر کمتری برای حوادث قلبی (مانند حمله قلبی) و مرگ ناشی از دلایل قلبی دارند.

در یکی از بزرگترین مطالعاتی که انجتم شده، متخصصان این را دریافتند که به طور متوسط تنها ​​25٪ گیاهخواران به دلیل بیماری قلبی می میرند که در مقایسه با آمار گوشتخواران رقم بسیار پایینی است.

  • سرطان

صدها مطالعه نشان می دهد که خوردن میوه و سبزیجات زیاد می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهد و شواهدی وجود دارد که می گوید افرادی که رژیم گیاهخواری و خام خواری دارند به مراتب، کمتر از افرادی که گیاهخوار نیستند به سرطان مبتلا می شوند.

به طور مثال اگر خوردن گوشت قرمز را متوقف کنید (گیاهخوار شوید یا نشوید) ، یک عامل خطر سرطان روده بزرگ را از بین می برید.

رژیم گیاهخواری چیست,رژیم گیاهخواری و خام خواری,رژیم خام خواری,

دیابت نوع 2

تحقیقات، نشان می دهد که یک رژیم غذایی عمدتا گیاهی، می تواند تا حد زیادی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

این نوع دیابت معمولا در افراد بزرگسال و کسانی که تحرک کمی دارند یا چاق هستند، نمود پیدا می کند و از آنجایی که اکثر گیاهخواران از تناسب اندام بیشتری نسبت به گوشتخواران برخوردار هستند کمتر به این بیماری دچار می شوند.

اما توجه داشته باشید که رژیم خام خواری به دلیل نداشتن بسیاری از مواد مغذی، می تواند آسیب زیادی به بدن شما وارد کند چون سبکی بسیار سخت گیرانه تر است و اگر به درستی از آن استفاده نکنید، کمبود مواد مورد نیاز بدن مانند امگا 3، ویتامین، کلسیم و آهن سلامت جسم شما را مختل می کند.

پس با آگاهی کامل رژیم مورد نظر خود را انتخاب و شروع کنید

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *