روز پاکسازی سواحل چه روزی است؟

پاکسای,سواحل,پاکسای,

۲۰ سپتامبر روز پاکسازی سواحل است. در چنین روزی، مردم به صورت داوطلبانه در مناطق ساحلی کالیفرنیا دور هم جمع شده و طی یک اقدام همگانی، به تمیز کردن سواحل می پردازند.

جالب است بدانید که روز پاکسازی سواحل به عنوان بزرگ ترین رویداد داوطلبانه، شهرت جهانی دارد. مردم هر سال در این روز، از ساعت 9 صبح تا 12 شب به نظافت سواحل مشغول هستند.

همانطور که می دانید، انباشته شدن زباله ها در سواحل، زندگی موجودات دریایی را به شدت تهدید می کند. به خصوص زباله های پلاستیکی که برعکس مواد طبیعی، به سادگی در محیط زیست تجزیه نمی شوند.

طبق تحقیقات کارشناسان علوم دریایی، تجمع زباله های پلاستیکی در دریاها و اقیانوس ها، حداقل حیات 267 گونه جانوری شامل مرغ های دریایی، لاکپشت ها، فک ها و ماهی ها را به خطر می اندازد.

چرا که این جانوران ممکن است این زباله ها را با مواد غذایی اشتباه گرفته و ببلعند. بلعیدن زباله های پلاستیکی نیز منجر به خفگی و در نهایت مرگ آنان می شود.

جالب است بدانید که 20 درصد زباله ها از خشکی به دریا راه پیدا می کنند و مابقی به صورت مستقیم توسط گردشگران، فاضلاب و صنعت ماهیگیری و کشتیرانی در آن ریخته می شوند.

زباله های پلاستیکی در هر ابعادی که باشند؛ همواره به عنوان اساسی ترین مشکل تمام دریاهای جهان شناخته می شوند.

این امکان وجود دارد که برخی جانداران دریایی، مانند انواعی از صدف ها به این زباله ها بچسبند و به مسافت هزاران کیلومتر از طریق جریان آب جا به جا شوند.

اگر این جانداران به محیط زیست جدید ورود پیدا کنند؛ می توانند برای حیات جانداران بومی بسیار خطرناک باشند.

حتی برخی از گونه های آبزی، ممکن است زباله های پلاستیکی را با طعمه اشتباه بگیرند و با بلعیدن آنها به مرگ دردناکی دچار شوند.

همچنین بعضی از مرغ های دریایی بزرگ، ندانسته از این زباله ها تغذیه می کنند. خوردن زباله ها باعث می شود که معده آنها پر شده و احساس سیری کنند. به این ترتیب به دلیل نرسیدن مواد مورد نیاز به بدن شان، از گرسنگی خواهند مرد.

سواحل,پاکسای,سواحل,

روز پاکسازی سواحل، رویدادی است که داوطلبان بیش از 90 کشور جهان را فرا می خواند تا با همکاری یکدیگر، به داد طبیعت برسند و اقیانوس ها، دریاها و رودخانه ها را از آلودگی نجات دهند.

مردم در این جنبش بین المللی، پلاستیک های مزاحم را از سواحل گرد آوری کرده و مانع رسیدن آنها به آب های آزاد و به خطر انداختن حیات جانوران دریایی می شوند.

بر اساس گزارش روزنامه ایندیپندنت، در سال 2015 بیش از 800 هزار داوطلب در این رویداد شرکت نموده و سواحل را از 18 میلیون پوند قطعه پلاستیکی پاکسازی کردند و مانع راه یافتن آنها به اقیانوس شدند.

در مجله نیچر نیز چنین آمده که منشا 86 درصد زباله های پلاستیکی موجود در اقیانوس ها، از آسیا بوده است.

بنابرین ایران هم به عنوان یکی از کشورهای آسیایی که حجم عظیمی از زباله را وارد آب های آزاد می کنند؛ بخشی از مسئولیت این آلودگی را عهده دار است.

امید است که این رویداد مهم، در کشور ما نیز هر ساله به طور جدی اجرا شود تا مردم نسبت به آلودگی سواحل حساسیت و حس مسئولیت بیشتری پیدا کنند.

البته همواره در طول سال دیده شده که توسط گروه های علاقه مند به طبیعت، برنامه های مختلفی به منظور پاکسازی طبیعت انجام می گیرد. با این حال نیاز است که چنین اقداماتی در سطح وسیع تری و با جدیت بیشتر پیگیری شود.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *