سیاه چاله چیست؟ | رازهایی مربوط به سیاه چاله که تا حالا نشنیده اید

در این بخش از مقاله؛ قصد داریم رازهای جالب و حیرت انگیزی درباره سیاه چاله ها، را با شما در میان بگذاریم. از این رو اگر می خواهید درباره رازهای سیاه چاله، اطلاعات کاملی به دست بیاورید و بدانید که سیاه چاله چیست؟ تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

زمین,سیاه چاله,فضا,

سیاه چاله چیست و چگونه ایجاد می شود؟

سیاه چاله در واقع قسمتی از فضا است که جرم بسیار زیادی دارد. با توجه به نظریه انیشتین می توان گفت؛ بعد از مرگ ستاره ای سنگین اثری با وزن سنگین از آن باقی خواهد ماند. در صورتی که این ناحیه به جا مانده از ستاره؛ دارای وزنی 3 برابر بیشتر از جرم خورشید داشته باشد، نیروی گرانش بر نیروهای دیگر غلبه پیدا می کند و سیاه چاله ای به وجود می آورد.

به طور معمول هر یک قاشق غذاخوری از سیاه چاله؛ حدود 900 میلیارد تن جرم دارد. سیاه چاله با نیروی جاذبه خود می تواند هر چیزی را به راحتی برباید و اگر موجود زنده یا اشیایی از اطراف آن عبور کند؛ به صورت مارپیچی به طرف سرنوشت نامعلوم هدایت خواهد شد و سیاه چاله به سرعت آن را به درون خود می برد.

انواع سیاه چاله ها

  • سیاه چاله های ثابت
  • سیاه چاله های چرخان

نحوه شناسایی سیاه چاله

  • حرکت اجسام در اطراف سیاه چاله

کسانی که به طور دقیق بدانند سیاه چاله چیست؟ می توانند به راحتی با استفاده از حرکت اجسام در اطراف آن؛ سیاه چاله را تشخیص دهند. در واقع اگر یک سیاه چاله از قسمتی عبور کند، همه اجسام و اشیایی که در اطراف آن هستند، به داخل سیاه چاله مکیده خواهند شد.

  • تشعشعات

بهتر است بدانید؛ هنگام عبور کردن سیاه چاله از کنار یک ستاره، در سریع ترین زمان ممکن ستاره از هم پاشیده می شود و سیاه چاله آن را می بلعد. در واقع به این فرآیند جالب؛ برافزایشی می گویند. ستاره های از هم پاشیده شده نیز؛ به صورت دیسک در می آیند که آن ها را هم، قرص برافزایشی دیسک می نامند.

بعد از این که سیاه چاله ستاره را می بلعد؛ مواد و اجزای ستاره به سرعت شتاب می گیرند و با افزایش سرعت آن ها، تابش پرتو های ایکس رخ خواهد داد. به همین علت اغلب سیاه چاله ها از خود؛ پرتوهای شدید گاما تابش می کنند.

کهکشان,زمین,سیاه چاله,

نکاتی درباره سیاه چاله ها که شاید برای تان جالب باشد

  • سیاه چاله زمین را تاکنون کسی مشاهده نکرده است زیرا اصلا وجود ندارد اما، با توجه به تحقیقات به عمل آمده می توان گفت؛ نزدیک ترین سیاه چاله به زمین فقط 1500 سال نوری با ما فاصله دارد.
  • به مرور زمان، سیاه چاله ها تبخیر می شوند.
  • سیاه چاله ها می توانند زمان را بسیار کند کنند! در واقع سیاه چاله دارای گرانش زیادی هستند و هر چقدر افراد به مرکز آن نزدیک تر شوند؛ زمان برای شان کندتر خواهد شد.
  • به طور معمول سیاهچاله ها؛ کهکشان ها را به شکل یک لنگر در فضا محکم نگه می دارند.
  • شاید قابل باور نباشد اما سیاه چاله ها در مقایسه با خورشید؛ انرژی بسیار بیشتری تولید می کنند.
  • سیاه چاله ها می توانند به شکل بسیار جالبی، جهان های جدیدی را به وجود بیاورند!

مطمئنا تا این قسمت از مطلب؛ پاسخ سوال سیاه چاله چیست؟ را دریافت کردید و با هر آن چه که لازم بود درباره آن بدانید، آشنا شدید. ممنون از این که تا انتهای مطلب؛ ما را همراهی کردید.

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *