آیا می دانید جوش شیرین برای خانه تکانی چه فایده ای دارد؟

آیا تا به حال از جوش شیرین برای خانه تکانی استفاده نموده اید؟ همه ما در فصول خاصی از سال به ویژه شروع بهار و پاییز به خانه تکانی و نظافت تمام منزل و اساسیه می پردازیم. وجود لکه های چربی، گردو خاک، غذا یا هر چیزی که نشان دهنده کثیف شدن منزل و لوازم باشد، می تواند ناخوشایند بوده و بانوی خانه را شاکی و ناراضی کند. امروزه با گسترش زندگی آپارتمان نشینی دیگر خبری از خانه های بزرگ و حیاط دار نیست، و نمی توان برخی اساسیه منزل مانند فرش و موکت را شست، به همین دلیل باید راهکارهایی در جهت نظافت هر چه بهتر با استفاده از شوینده های بی خطر خانگی را به کار بست.

مواد ساده ایی مانند جوش شیرین که در آشپزی نیز کاربرد دارد در گذشته فقط برای طبخ نان استفاده می شد، اما بعد ها با پی بردن به خواص و ویژگی های دیگرش در جهت نظافت و پاک کردن لکه ها به سرعت جایگاه خوبی برای بانوان پیدا کرد. حال بیایید با مزایای جوش شیرین در امر پاکیزگی بیشتر آشنا شویم.

بوزدایی یخچال

یکی از موارد کاربرد جوش شیرین بوزدایی از یخچال می باشد. جوش شیرین بهترین ماده برای جذب رطوبت و بوی نامطبوع یخچال است. کافی است مقداری از این ماده را در یک کیسه پارچه ای ریخته و در یکی از قسمت های یخچال قرار دهید تا به سرعت از بوی گندی که از بقایای غذاها در یخچال ایجاد شده رهایی پیدا کنید.

از بین بردن بوی تخته گوشت و پلاستیک ها

لوازم پلاستیکی مانند تخته گوشت یا سطل آشغال به سرعت بوی مواد خوراکی را به خود می گیرند. اگر فقط ماهی یکبار لوازم پلاستیکی را با جوش شیرین بشویید برای همیشه از بوی بد آن ها خلاص خواهید شد.

جوش شیرین برای خانه تکانی,مزایای جوش شیرین,جوش شیرین برای خانه تکانی,

شستن قابلمه هایی که به مرور تغییر رنگ داده اند

قابلمه ها به خصوص اگر از جنس روی یا تفلون باشند، به مرور و با استفاده مکرر تغییر رنگ می دهند. برای از بین بردن رنگ کدری که بر جداره داخلی قابلمه ها ایجاد شده کافی است یک قاشق چایی خوری جوش شیرین را در قابلمه ریخته و با مقداری آب بگذارید که بجوشد. ترکیبات جوش شیرین به راحتی و بدون هیچ زحمتی قادر است تمام جرم های ناشی از پخت و پز را محو نماید.

سفید کننده سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی نیز از جمله مواردی است که در آشپزخانه بیشترین کاربرد را دارد و معمولا همیشه پر از جرم های چربی حاصل از ظروف می باشد. یکی دیگر از مزایای جوش شیرین سفید کنندگی آن بوده و می توان از آن برای برق انداختن سینک ظرفشویی استفاده کرد. ضمن اینکه هیچکدام از مضرات سفیدکننده های شیمیایی را نداشته و نارحتی های تنفسی ایجاد نمی کند.

ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات

هر ساله با گرم شدن هوا خطر ابتلا به بیماری های عفونی ناشی از میکروب های برجا مانده بر سطح سبزی و میوه ها نیز افزایش می یابد. برای از بین بردن کامل میکروب ها بدون هیچ عوارضی می توان از جوش شیرین استفاده نمود. زمان شست و شو کافی است یک قاشق مربا خوری جوش شیرین را در ظرف آب ریخته و خوب هم بزنید و پس از شستن میوه و سبزی ها آن ها را به مدت 15 دقیقه در محلول جوش شیرین بگذارید، تا به راحتی ضدعفونی شوند.

مزایای جوش شیرین,جوش شیرین برای خانه تکانی,مزایای جوش شیرین,

جلا دادن ظروف نقره

ظروف نقره که معمولا به صورت زینتی استفاده می شوند؛ به مرور زمان دچار تیرگی و کدر شدن می گردند. برای برق انداختن این ظروف ابتدا مقداری جوش شیرین را با کمی سرکه سفید و آب مخلوط نمایید سپس بر روی ظروف اسپری کنید. بعد از 5 دقیقه با یک دستمال سفید خوب بسابید تا از نتیجه به دست آمده شگفت زده شوید.

تمیز کردن اجاق های صفحه ای

از جمله مواردی که موجب محبوبیت جوش شیرین برای خانه تکانی شده، قدرت پاکسازی آن و قابلیت استفاده برای تمام سطوح می باشد. اجاق گاز های صفحه ای را با محلول جوش شیرین و سرکه سفید می توان به راحتی تمیز کرد و از وجود هر گونه چربی پاک نمود. ضمن اینکه بوی نامطبوعی که از ریختن روغن و غذاهای سر رفته در لا به لای شیارهای گاز ایجاد شده را نیز از بین خواهد برد.

شستن فرش

شستن فرش همیشه جزو سخت ترین بخش های خانه تکانی به شمار می رود؛ که معمولا نتیجه ای رضایت بخش نیز در پی نخواهد داشت. برای راحت تر شدن کار بهتر است ابتدا مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و پس از خیس کردن فرش آن را به تمام قسمت ها بپاشید و بگذارید 10 دقیقه بماند سپس با استفاده از یک پارو به راحتی سطح فرش را پاک و درخشان نمایید.

بوزدایی از کفش

بوی نامطبوع کفش همواره جزو آزار دهنده ترین امور به شمار می رود. شاید بارها اقدام به تعویض کفی کفش نموده باشید و یا با شستن مداوم از عمر کفشتان کاسته اید. در چنین مواقعی کافی است مقداری جوش شیرین را زیر لایه کفی بریزید تا برای همیشه از شر بوی بد خلاص شوید.

از بین بردن بوی کمد

اگر در مناطق مرطوب زندگی می کنید، همیشه مقداری جوش شیرین را در کیسه ای پارچه ای ریخته و در کشو لباس ها یا کمد قرار دهید. خاصیت جذب رطوبت بالایی که این ماده سفید رنگ دارد، می تواند البسه را از شر آسیب دیدگی ناشی از نم و ایجاد بوی بد محافظت کند. پس معجره جوش شیرین را دست کم نگیرید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *