چگونه لکه ها را از روی فرش پاک کنیم

لکه فرش و به طور کلی لکه های روی کفپوش ها، از مشکلات عمده ی زندگی در دنیای مدرن این روزها است. این لکه ها که شامل لکه های قهوه و نوشیدنی، لکه های ایجاد شده به دلیل ریخته شدن چای یا شربت و آبمیوه، و یا حتی خاک ته کفش تان است که به سادگی ایجاد و به داخل خانه منتقل می شود.

مطمئناً، روش هایی وجود دارد که شما می توانید برای جلوگیری از ایجاد شدن لکه در همان ابتدا استفاده کنید، به عنوان مثال می توانید از مهمانان خود بخواهید کفشهای خود را قبل از ورود در بیاورند یا مثلاً یک فرش ضد لک بخرید.

اما پاک کردن لکه فرش خود داستانی دیگر دارد. قبل از هرگونه اقدامی برای پاک کردن لکه های فرش، بهترین چیز این است که بدانید لکه ها حاصل از چه ماده ای هستند تا سپس به دنبال راهی برای خلاص شدن از شر لکه ها باشید.

در این مقاله راهکارهایی برای پاک کردن لکه ها ذکر شده است که ممکن است حتما به دردتان بخورد.

از بین بردن لکه,پاک کردن لکه فرش,روش‌ های پاک کردن لکه ها,

روش‌ های پاک کردن لکه ها از روی فرش

اگرچه جارو برقی به طور منظم باعث می شود که فرش شما تمیز شود و کثیف به نظر نرسد اما لکه ها چیزی هستند که حتی در فرش تمیز و نو هم به شدت قابل تشخیص هستند و لکه هم چیزی است که هر چقدر هم از شوینده خوبی استفاده کنید، تا زمانی که از شوینده مورد نظر درست استفاده نکنید، برای از بین بردن لکه فرش نه تنها کمک نمی کند، بلکه باعث بدتر شدن آن هم می شود. هر لکه ای هم که وجود داشته باشد ، یک راه حل خاص یا محصول تمیز کننده برای آن وجود دارد که باعث می شود فرش شما دوباره  نو به نظر برسد.

کارولین فورته، مدیر آزمایشگاه نظافت موسسه خانه داری امریکا، نحوه تمیز کردن فرش از لکه های بسیار رایج، از جمله ریختن قهوه و شربت ، غذاهای پخته شده و مدفوع حیوانات خانگی را گفته است. برای بیشتر لکه ها  و تمیز کردن آن ها روی فرش خود این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

لکه هایی که خیلی عمیق نیستند.

برای لکه فرش که  به طور عمقی وارد بافت نشده دو بطری اسپری را که خالی هست بردارید ، و یک بطری را با آب سرد پر کنید. در دیگری ، یک چهارم  قاشق چای خوری مایع ظرفشویی ملایم و نه قوی مانند صابون و شامپو، را با 1 فنجان آب گرم را مخلوط کنید.

از بین بردن لکه فرش با این روش بسیار ساده است زیرا بعد از حل شدن لکه ، با یک قسمت تمیز از پارچه لکه را پاک می کنید. تا زمان از بین رفتن لکه ، به مالش و فشار ملایم دادن ادامه دهید. روی پارچه دیگری، آب سرد بپاشید و با استفاده از آن محلول مواد شوینده را از روی فرش پاک کنید ، سپس دوباره با یک پارچه خشک رطوبت فرش را بگیرید.

پاک کردن لکه های عمیق

دسته ای از حوله های ضخیم یا دستمال های کلفت کاغذی را روی نقطه مرطوب جمع کنید و یک گلدان  یا جسمی سنگین را روی آن قرار دهید. پاک کردن لکه فرش با همین روش و تنها با استفاده از شامپو فرش نیز ممکن است اما پیشنهاد می کنیم که در طول شب، حوله ها و یا دستمال روی لکه باقی بماند تا عمق الیاف فرش هم رطوبتش جذب شود و صبح  حوله ها و یا دستمال ها را جمع آوری کنید و اجازه دهید تا فرش در هوا خشک شود.

اگر لکه همچنان باقی مانده باشد، بر اساس لکه ای که با آن روبرو هستید، یک روش هدفمند تر و هوشمند تر را امتحان کنید تا نتیجه مطلوب تری دریافت کنید.

روش زیر از روش های مقابله و از بین بردن لکه فرش به خصوص نوع مقاوم آن هست به این صورت میباشد:

لکه فرش,از بین بردن لکه,پاک کردن لکه فرش,

از بین بردن لکه با جوش شیرین

آیا می خواهید پاک کننده قوی تر و در عین حال طبیعی تری داشته باشید؟ پس مقداری آب سرد روی لکه فرش اسپری کنید و پس از آن جوش شیرین را باز کرده و به آرامی روی لکه بپاشید تا فرش تان مثل روز اول  شیک و تازه شود. بعد از پاشیدن آن روی نقاطی که لکه دارد ، آن را با یک برس نرم روی لکه حرکت دهید و سپس بگذارید به مدت 30-15 دقیقه  بماند قبل از اینکه با جارو برقی جوش شیرین مانده روی فرش تان را جمع کنید.

چگونه لکه های قهوه  و یا نوشیدنی ها را از روی فرش پاک کنیم

فرش شما چه رنگی شده باشد چه نه، ابتدا سعی کنید تا آن جا که می توانید قهوه یا نوشیدنی را با کشیدن قاشق روی فرش و خالی کردن آن در لیوان خالی کنید.

سپس یک قاشق غذاخوری صابون مایع و یک قاشق غذاخوری سرکه سفید و دو فنجان آب گرم را مخلوط کنید. با استفاده از یک پارچه سفید و تمیز، لکه را با مخلوط  ساخته شده با اسفنج روی فرش بزنید، هر بار کمی بمالید و مرتباً با یک پارچه خشک روی لکه بزنید تا لکه از بین برود. اسفنج را با آب شسته و سپس خشک کنید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *