عواملی که چرخه قاعدگی بانوان را به تاخیر می اندازد

تاخیر در قاعدگی یکی از عوامل شناخت برخی ناراحتی ها در بانوان به شمار می رود، که گاها هم ممکن است کاملا بدون خطر باشد. کارهای روزانه، استرس های ناشی از فعالیت های مختلف، بیماری ها، بارداری، بالارفتن سن، تغییر شرایط آب و هوایی و حتی ذائقه نیز هر کدام به نوبه ی خود در عقب افتادن زمان پریود دخیلند. بانوان باید زمانی که چند ماه به صورت مداوم در خود تغییرات قاعدگی را مشاهده نمودند، به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و از سلامت خود اطمینان حاصل کنند. خونریزی شدید، لکه بینی، پریودهای مکرر در یک ماه، قطع پریود برای چند ما همگی از نشانه های اختلال در چرخه قاعدگی محسوب می گردد، که باید مورد بررسی قرار بگیرد. حال مجموعه ای از عوامل تاخیر در قاعدگی بانوان را به اختصار توضیح می دهیم.

تاخیر در قاعدگی,چرخه قاعدگی,تاخیر در قاعدگی,

بارداری

بارداری یکی از شایع ترین علت تاخیر قاعدگی در بانوان به شمار می رود. 25 درصد از زنان در سه ماهه اول بارداری و گاهی دو ماه قبل از حاملگی دچار لکه بینی شده و پریودهای نامنظمی خواهند داشت. اگر زیر سن یائسگی هستید و با تاخیر در پریود مواجه شدید قبل از هر کاری با آزمایش بارداری از حاملگی خود باخبر گردید.

تغییر وزن

تغییر ناگهانی و یکباره وزن نیز می تواند در لیست علل تاخیر در قاعدگی محسوب شود. بانوانی که در مدت کوتاهی وزن خود را از دست می دهند با تضعیف عملکرد تخمدان ها مواجه شده و ممکن است برای چند ماه عقب یا جلو افتادن قاعدگی را تجربه کنند. همچنین این اتفاق در صورت اضافه شدن وزن نیز ممکن است رخ دهد. تغییر در میزان ترشح استروژن علت اصلی این نوع از تاخیر به شمار می رود.

یائسگی

بانوان با بالا رفتن سن و رسیدن به دوران یائسگی به تغییرات هورمونی دچار شده و مدام تا تکامل چرخه یائسگی، پریودهای نامنظم را تجربه می کنند. از علائمی که به شما می گوید، در حال یائسه شدن هستید شامل : تعریق شبانه، مشکل در دفع ادرار، کاهش شدید میل جنسی، گر گرفتن، اختلال در خواب شبانه می باشد. سن زنان برای یائسگی معمولا بین 45 تا 55 سال تخمین زده می شود.

مصرف داروهای هورمونی برای جلوگیری از بارداری

مصرف قرص های جلوگیری نیز می تواند یکی از دلایل تاخیر در قاعدگی محسوب گردد، و معمولا در بانوان سنین زیر 30 سال شایع تر می باشد، که جای نگرانی ندارد. این قرص ها از ترکیبات استروژن و پروژستین تشکیل شده، که بر فعالیت های تخمدان تاثیر مستقیم می گذارد. در برخی موارد ممکن است در ماه های اولیه مصرف میزان خونریزی کاهش پیدا کند اما در صورت بروز افزایش خونریزی قرص را قطع و به پزشک مراجعه نمایید.

سندروم شیهان یا کمکاری تیروئید بعد از زایمان

بانوانی که در زمان زایمان با خونریزی زیاد مواجه می شوند، به نوعی اختلال نادر تیروئیدی به نام سندروم شیهان مبتلا می گردند، که پس از شروع مجدد دوره پریود، با تغییرات و نا منظمی در چرخه قاعدگی رو به رو می شوند. این سندروم معمولا با لکه بینی و کاهش خونریزی همراه بوده و از نشانه های دیگرش می توان به : خستگی، ناتوانی در شیردهی، اضافه وزن شدید، ریزش موهای زائد بدن، خشکی پوست، کوچک شدن پستان، درد مفاصل و کاهش میل جنسی اشاره نمود.

چرخه قاعدگی,تاخیر در قاعدگی,چرخه قاعدگی,

تنگی دهانه رحم

تنگی دهانه رحم از جمله موارد نادری است که از بدو تولد با بانوان همراه است، اما بیشترین نوع آن در زمان قبل از یائسگی رخ داده و از علائم خاصی همچون: درد شدید ناحیه لگن، مشکل در حفظ تعادل، کمردرد در هنگام ایستادن، افزایش درد دوره پریود، خواب رفتگی پاها و کفل برخوردار می باشد. باریک شدن مجاری و کانال های رحمی از خروج راحت خون جلوگیری کرده و حجم خون را در ناحیه رحم باقی می گذارد، که زمینه های ابتلا به عفونت ها و ایجاد کیست های بدخیم را به وجود می آورد.

سندروم آشرمن

سندروم آشرمن یکی دیگر از نشانه ها و عوارض تاخیر در قاعدگی می باشد، که با درد شدید در زیر شکم و لگن همراه بوده و معمولا به ناباروری می انجامد. زخم شدن دیواره رحم و تورم آن موجب ایجاد سندروم آشرمن شده و در زمان قاعدگی قطع خونریزی و سقط جنین های مکرر را در پی دارد. پزشک با آزمایش خون و سونوگرافی های فراصوت به بروز بیماری پی برده و راه های درمانی را به بیمار توصیه می نمایند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

هورمونی به نام آندروژن در تخمدان ها به مقدار بسیار کم تولید می شود، که برای تنظیم چرخه قاعدگی ضروری به شمار می رود. زمانی که تخمدان ها به شدت تولید هورمون را افزایش می دهند کیست ها و توده های فراوانی را در خود به وجود آورده و بانوان را با پریودهای سبک، یا شدید مواجه می سازند. آکنه، پرمویی، افزایش وزن، ایجاد لکه های تیره در نواحی زیربغل و پستان ها از مجموعه عوارض تخمدان های پلی کیستیک محسوب می گردد.

کم کاری تیروئید

هورمون های ترشح شده از غدد تیروئیدی برای بدن نقشی حیاتی ایفا می کنند، که اگر با افزایش یا کاهش رو به رو شوند، سیستم و تنظیمات قاعدگی را دستخوش تغییرات قرار می دهد. یبوست، احساس سرما و لرز، اضافه وزن، خستگی، بی اشتهایی و شکنندگی ناخن و موها همگی از عوارض کم کاری تیروئید بوده و در صورت مشاهده باید به پزشک متخصص در جهت درمان مراجعه نمایید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *