چگونه به دعوا و بحث های زناشویی پایان دهیم

دعوای زن و شوهری برای هر خانواده ای اتفاق می افتد؛ یعنی به گونه ای که شما اصلا هیچ زوجی را در کل جهان پیدا نمی کنید که حداقل یک یا دو بار با هم به اختلاف نیفتاده باشند. حتی از قدیم هم روایت داریم که می گویند، دعوای زن و شوهر با یکدیگر نمک زندگی است. یعنی تا این دعواها رخ ندهد، زن و شوهر قدر یکدیگر را نمی دانند. اما به یاد داشته باشید که این دعواهای مداوم باعث از هم پاشیده شدن زندگی هم می شود.

چگونه به دعواها خاتمه بدهیم؟

برای پایان دادن به یک دعوا شما باید فداکاری هایی زیادی انجام دهید. البته نه این که همیشه فقط یک نفر فداکاری کند، در دعوای زن و شوهری، همیشه هر دو طرف باید کمی از موضع خود پایین بیایند تا دعوا خاتمه یابد. در ادامه به شما روش هایی آموزش می دهیم که بتوانید به دعواهای زناشویی خود پایان دهید.

پایان دعوای زن و شوهر,جلوگیری از دعوای زناشویی,دعوای زن و شوهر,

در هنگام دعوا، کناره گیری کنید

در زمانی که دعوا خیلی بالا می گیرد، به جای اینکه مدام خودتان را توجیه کنید و فریاد بکشید، کناره گیری و سکوت کنید تا دعوا تمام شود.

شوخ طبع باشید

حتی اگر بزرگترین جنگ بین شما و همسرتان در حال رخ دادن باشد، با شوخ طبعی رفع می شود. مثلا همسرتان هرچیزی که به شما می گوید، شما با شوخ طبعی و خنده جواب او را بدهید مطمعن باشید که هم بحث بین شما فروکش می کند، هم اگر هنوز دعوا زیاد اوج نگرفته است،  می تواند یک جلوگیری از دعوای زناشویی تازه هم باشد.

ابراز احساسات کنید

دقیقا در وسط دعوا، به او بگویید که احساستان راجب او چیست؛ مطمئن باشید که تمام حرفایی که در ذهن خود چیده بود تا به شما بگویید، پاک می شود و جای آن را احساسات خوب فرا می گیرند.

لمس کنید

شاید دلیل دعوا، ناراحتی از شما باشد، با لمس کردن او تمام ناراحتی ها را بر طرف می کنید و عشق و محبت بینتان را بیشتر می کنید.

هرگز جدا از هم نخوابید

طبق تحقیقات روانشناسان، زن و شوهر که در کنار یکدیگر می خوابند محبت و علاقه به طور ناخداگاه در بین آن ها بیشتر می شود و در کنار هم خوابیدن می تواند یک عمل برای پایان دعوای زن و شوهر هم باشد.  پس حتی اگر بزرگترین دعوا را هم در طول روز با یکدیگر انجام داده باشید، شب اصلا از هم جدا نخوابید زیرا همین عمل باعث می شود شما زودتر آشتی کنید.

اصلا به یکدیگر با لحن بد و بی ادبی صحبت نکنید

هیچ وقت، چه در هنگام دعوا، چه روزهای عادی، اصلا به یکدیگر بی احترامی نکنید. بی احترامی کردن به تنهایی می تواند شروع کننده یک دعوای جدید باشد و همچنین باعث لز بین رفتن حرمت بین زن و شوهر هم می شود.

یکدیگر را تحقیر نکنید

تحقیر کردن در روابط زناشویی به معنای درست نبودن رابطه است. در یک رابطه سالم اصلا زن و شوهر یکدیگر را تحقیر نمی کنند و ارزش همسر خود را پایین نمی آورند.

دعوای زن و شوهری,پایان دعوای زن و شوهر,جلوگیری از دعوای زناشویی,

حرفایتان را به زمان مناسب تر بسپارید

برای جلوگیری از دعوای زناشویی، هنگامی که همسرتان خسته و عصبانی است، او را اذیت نکنید و اگر حرف مهمی هم دارید، موکول کنید به چند ساعت دیگر که همسرتان آرام است.

از او با نوشیدنی پذیرایی کنید

در هنگام دعوا، از او با یک لیوان آب خنک یا چای پذیرایی کنید و اصرار کنید بنوشد تا آرام شود. زیرا بر اساس سخنان یک پرفسور آمریکایی، نوشیدن می تواند عصبانیت را تا حد زیادی کاهش دهد و باعث آرام شدن سیستم عصبی می شود.

او را دعوت به خواب کنید

یکی دیگر از راه کار های خاتمه دادن به دعوا، دعوت کردن فرد به خواب است؛ مثلا شما می توانید به او بگویید که بعد از خواب با آرامش بیشتری با هم صحبت می کنیم. مطمئن باشید که این راه کار می تواند پایان دعوای زن و شوهر باشد.

معذرت خواهی کنید

اگر واقعا شروع کننده دعوا شما هستید، یا اینکه موضوع دعوا مربوط به شما است، حتما معذرت خواهی کنید تا دعوا خاتمه یابد.

دعوای زن و شوهر,دعوای زن و شوهری,پایان دعوای زن و شوهر,

بحث گذشته را باز نکنید‌

خیلی از افراد عادت دارند با شروع بحث، سریع بحث گذشته را باز می کنند تا بیشتر بتوانند بر روی شخص اثر بگذارند. این کار چه از لحاظ عقلانی، چه روانشناسی کاملا اشتباه است. گذشته کاملا تمام شده است و شما باید در آینده زندگی کنید.

پای کسی را به دعوا باز نکنید

اگر در دعوا شما مقصر هستید، برای اینکه خودتان را بی گناه جلوه دهید اسم اشخاص دیگری را به زبان نیاورید، زیرا امکان دارد که آن ها اصلا مقصر نباشند اما با کار شما دچار مشکل شوند. این کار به پایان دعوای زن و شوهر که کمک نمی کند هیچ، باعث گسترش دعوا هم می شود.

محل دعوا را ترک کنید

برای کم تر شدن دعوا و خاتمه یافتن آن بهتر است که محل دعوا را ترک کنید، مثلا اگر در نشیمن یا آشپزخانه دعوا اتفاق افتاده است، شما به اتاق بروید و سر خودتان را گرم کنید تا از فکر کردن به دعوا راحت شوید.

دوش آب گرم بگیرید

دوش آب گرم قطعا یکی از موثرترین راه های خاتمه دادن به دعواست؛ زیرا هم می تواند شما را آرام کند، هم اینکه کلا همسرتان مسئله دعوا را فراموش می کند.

امیدواریم توانسته باشیم در این  مقاله به شما کمکی کرده باشیم تا بتوانید یک زندگی خوب داشته باشید. همچنین از شما بابت مطالعه کردن این مقاله بسیار سپاس گذاریم و امیدواریم که راه کارهای پایان دعوای و زن و شوهر را خوب آموخته باشید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *