معایب ازدواج در سن پایین

ازدواج در سن پایین یکی از مهم ترین معضلات فرهنگی هر جامعه ای به شمار می آید. در حال حاضر خیلی از کشور های جهان ازدواج نوجوانان زیر 18 سال را از لحاظ قانونی ممنوع اعلام کرده اند؛ اما باز هم کودک همسری واژه آشنایی برای همه ماست. هر چند در حال حاضر ازدواج کردن در سن کم نسبت به سال های گذشته تا درصد زیادی کاهش پیدا کرده اما هنوز هم بعضی از خانواده ها تمایل دارند تا دختران و پسران شان خیلی زود متاهل شود.

بر اساس تطبیق داده های جمعیت شناختی و جامعه شانسی هرچه میزان تحصیلات والدین کم تر باشد این تمایل پر رنگ تر است. شهر نشینی و روستا نشینی، رویکرد مذهبی و غیر مذهبی نیز شاخص های دیگری هستند که به همین میزان اهمیت دارند. در این بخش به اثرات سوء تاهل زود هنگام پرداخته ایم که حتما برای تان مفید خواهد بود.

  1. بی ثباتی

ابین جمله که انسان امروزه همچنان درگیر مشکلات ازدواج کودکان در سن کم است؛ تقریبا عبارت درستی محسوب می شود اما تشکیل زندگی مشترک به یک ثبات نسبی نیاز دارد. منظور از این ثبات،استقلال فکری، پایداری در رای و عقیده، هدفمندی و عزت نفس است. شاید اولین مسئله ای که درباره ازدوج در سن پایین توی چشم بزند؛ رفتار های ناپایدار و نظراتی باشد که مدام دستخوش دگرگونی می شوند. البته این موضوع هیچ ارتباطی با انعطاف پذیری ندارد و نباید آن ها را با هم اشتباه گرفت.

  1. کم تجربگی

بلوغ فکری ممکن است تعاریف زیادی داشته باشد؛ اما می توانیم توانایی کنترل خشم، صبوری، مهارت های گفت و گو، آداب صحیح اجتماعی، دید باز و روشن و چند مولفه دیگر را زیر مجموعه آن بدانیم. از آن جا که 18 سالگی سن ورود به دانشگاه و همینطور اجتماع در معنای کلان است؛ باید این ورود را پلی به بزرگسالی و یک فضای جدی تر تلقی کرد. شخص تقریبا از همین دوره است که چالش های بزرگ تری رو به روی خود می بیند که پیش از آن حتی تصور هم نمی کرد. در نتیجه یکی از معایب ازدواج در سن پایین کم تجربگی ست؛ این فقدان می تواند تنش های جدی در زنگی ایجاد کند.

ازدواج در سن پایین,ازدواج در سن کم,ازدواج کودکان,

  1. عدم مسئولیت پذیری

شاید ظاهرا پدر ها و مادر ها کاملا متوجه این مسئله در فرزندان شان  نباشند، اما زمانی که نوجوان یا حتی کودک به اجتماع بزرگسالانه وارد نشده و نقش های مهم و موثرتری به عهده نگرفته؛ برای متاهلی که به نسبت پیچیده تر هم هست آماده نیست. در پی این اتفاق بچه ها هنوز انتظار داند اگر مشکل و بحثی طبیعی پیش آمد خانواده ها پا پیش بگذارند و آن را حل کنند. در بسیاری از موارد ناآگاهی والدین با بی مسئولیتی زوج کم سن و سال ترکیب می شود و دخالت های گاه و بی گاه را رقم می زند. این مورد جزو اساسی ترین مشکلات در زمینه ازدواج در سن پایین به شمار می رود.

سن مناسب ازدواج,مشکلات ازدواج کودکان,ازدواج در سن پایین,

  1. افت تحصیلی

بسیاری از افرادی که قبل از18 سالگی ازدواج کرده اند، با افت تحصیلی شدید مواجه شدند. حتی در خیلی از موارد درس را رها کرده و خود را مشغول زندگی مشترک کردند. در دید اولیه ممکن است برخی اشخاص این اتفاق را خیلی هم بد ندانند! در مقابل حتما مواردی راسراغ دارید که زود متاهل شدند، زود تر باردار و در نهایت در حول و حوش چهل سالگی احساس پوچی و نارضایتی داشتند. ترک تحصیل و دور شدن یک باره از محیط آموزشی و هچنین فضای همسالان و دوستان توان این را دارد که به روحیه فرد ولو در سنین بالاتر ضربه بزند. به همین دلیل این گزینه نیز بی شک جزو معایب ازدواج در سن پایین است.

  1. مقایسه بی جا

وقتی که نوجوان شما تنها دایره ارتباطیش فامیل و دوست و آشنا بوده و در خوشبینانه ترین حالت با اولین مواردی که برای ازدواج به او معرفی شده اند، وصلت کرده؛ ممکن است سال ها بعد در مقام مقایسه قرار بگیرد. این امر در کنار عدم اطمینان از تصمیم گیری از صدمات مهم ازدواج در سن پایین محسوب می شود. جمله شما انتخابش کردید نه من، عبارت نا آشنایی به نظر نمی رسد. همانطور که پیش تر به عدم ثبات کافی، بلوغ احساسی و بی تجربگی اشاره شد؛ همه این ها در کنار هم کافی هستند تا زندگی فرزند تان تحت تاثیر قرار بگیرد.

  1. بارداری زود هنگام

اغلب دخترانی که در سن کم مجبور به ازدوج می شوند و یا در تصمیمی کودکانه و هیجانی تاهل را انتخاب می کنند؛ علی رغم تصور خانواده و یا حتی خودشان برای رابط جنسی آماده نیستند و یا بهتر است بگوییم آگاهی و دانش لازم را ندارند. این مسئله نه تنها مشکلات روحی و جسمی عدیده ای را برای او به جود می آورد؛ بلکه زندگی یک شخص سومی که بدون اطلاع وارد دنیا شده را هم متاثر می کند. تولد نوزاد نارس و یا  همراه با مشکلات ذهنی هم یکی دیگر از خطرات است. هرچند مناسب ترین سن ازدواج و بارداری در دیدگاه عرفی تقریبا یک مفهوم نسبی ست؛ اما قبل از 18 سالگی هم به هیچ عنوان زمان مناسبی به نظر نمی رسد.

ازدواج در سن کم,ازدواج کودکان,سن مناسب ازدواج,

  1. تقلید

یکی از رفتار های که ممکن است یک زوج جوان به اشتباه مرتکب آن شوند؛ تقلید است! خیلی ها تصور می کنند چون دختر خاله و پسر خاله ها یا بچه های فامیل و همسایه زود ازدواج کرده و بچه آوردند؛ آن ها هم نباید عقب بیفتند! اول از همه بچه ها و خانوده های شان باید بدانند روابط انسانی ریاضی نیست، دستورعمل خاصی هم ندارد. در نتیجه مناسب ترین سن ازدواج زمانی است که بلوغ روانی واضح تر دیده شود؛ که اغلب پس از 18 سالگی این اتفاق رخ می دهد.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *