راه های کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

امروزه، برخوردار بودن از اعتماد به نفس در همه جوامع حرف اول را می زند؛ همچنین می توان گفت یکی از مهم ترین شرط های موفقیت است. نیاز به افزایش اعتماد به نفس، برای همه افراد در جامعه کنونی ما ضروری می باشد چرا که ممکن است شخصی، با وجود داشتن مهارت و استعدادی فراوان در یک زمینه، تنها به علت کمبود اعتماد به نفس؛ نتواند خود را به کارفرما، والدین و یا دیگران ثابت کند و در نتیجه، آینده رویایی که در سر دارد را از دست بدهد.

خوشبختانه با پیشرفت جامعه، سخنرانی و همایش های مختلفی در برخی از شهر های کوچک و بزرگ کشور، در رابطه با نحوه افزایش اعتماد به نفس در حال برگزاری اند که شرکت درآن ها می تواند آینده تان را تغییر دهد. در این مقاله، سعی داریم برخی از موثر ترین راه کار ها در رابطه با افزایش اعتماد به نفس را به شما معرفی کنیم، تا بتوانید زندگی تان را بهبود ببخشید.

1. از ارتباط چشمی غافل نشوید!

یکی از ابتدایی و مهم ترین کار هایی که باید برای افزایش اعتماد به نفس انجام دهید، سعی در برقراری ارتباط چشمی با افراد است. شاید در نظر تان بسیار ساده باشد ولی با برقراری ارتباط چشمی، ناخود آگاه شما در ذهن طرف مقابل تان شخصی سرشار از قدرت و اعتماد به نفس به نظر می رسید؛ حتی با این کار، شنونده ها سخن تان را بهتر متوجه می شوند و آن را راحت تر می پذیرند.

افزایش اعتماد به نفس,نحوه افزایش اعتماد به نفس,افزایش اعتماد به نفس,

2. به آراستگی خود اهمیت دهید.

با استفاده از آموزش های اینترنت و یا کمک نزدیکان تان، لباسی مناسب با توجه به محل و نوع قرار انتخاب کنید. شما نمی توانید با لباسی که آن را برای مهمانی به تن می کنید در قرار های شغلی حاضر شوید! آراستگی و پوشش مناسب، به شما عزت نفس می دهد و تا حد زیادی اضظراب تان را کم می کند؛ همچنین نگاه تحسین بر انگیز دیگران با دیدن لباس مناسب شما، باعث می شود جلسه تان و … را بهتر بگذرانید.

3. برای خود ارزش قائل شوید.

هیچ چیزی در این دنیا، بیشتر از دوست داشتن خود مان به ما قدرت نمی دهد! هنگامی که به خود مان اهمیت بدهیم و نگذاریم کسی به ما بی احترامی کند، اعتماد به نفس مان به طرز شگفت انگیزی بیشتر می شود. فردی که از رفتار، اندام و هرچیزی که به خودش مربوط است تنفر دارد، به سختی می تواند وارد اجتماع شود و با دیگران ارتباط برقرار کند. خود دوستی که در انگلیسی به آنSelf Love  می گویند، علاوه بر احساس و اعتماد به نفس خوبی که به شما می دهد، باعث شناخته شدن شما به عنوان فردی قدرتمند و با اعتبار هم می شود.

نحوه افزایش اعتماد به نفس,افزایش اعتماد به نفس,نحوه افزایش اعتماد به نفس,

4. افکار منفی را کنار بگذارید.

در بعضی از موقعیت های زندگی، ممکن است فکر کنیم هیچ کاری از دست ما ساخته نیست و قرار است همه زحمات ما بیهوده واقع شوند. در این شرایط استرس زا، افکار منفی به سرعت به ما هجوم می آورند و اعتماد به نفس مان را نابود می کنند. در مرحله اول، باید خود تان را آرام کنید؛ چند نفس عمیق بکشید و سپس جملاتی مثل من اوضاع را درست می کنم و … را به زبان بیاورید. همین راه کار ساده، شما را از نا امیدی نجات می دهد و راه حل هایی برای بهبود بخشیدن وضعیت را به ذهن تان می آورد.

هیچ چیزی بدتر از نا امیدی و منفی گرایی، باعث کاهش اعتماد به نفس نمی شود؛ پس بهتر است در حد توان تان از این شرایط جلوگیری کنید.

4. نه گفتن را یاد بگیرید

گاهی اوقات دوستان، خانواده، همکاران و … با وجود مشغله های فراوان خودمان، درخواست هایی از ما دارند که برای مان انجام آن ها بسیار وقت گیر است. همه ما، باید نسبت به درخواست اطرافیان مان مبنی بر انجام یک سری کار هایی که به آن ها تمایل و یا زمانی برای شان نداریم، بدون احساس ناراحتی؛ نه بگوییم و از پذیرش شان خودداری کنیم. در ابتدا نه گفتن ممکن است سخت باشد ولی هر چه بیشتر تمرین کنید، آسان تر می توانید آن را انجام دهید. این عمل، باعث افزایش اعتماد به نفس و پیدا کردن حس خوبی نسبت به خود تان می شود.

افزایش اعتماد به نفس,نحوه افزایش اعتماد به نفس,افزایش اعتماد به نفس,

5. انتقاد پذیر باشید

هیچ انسانی کامل و بدون اشتباه نیست! همه ما، در مراحل مختلف زندگی مان، مرتکب اشتباهات بزرگ و کوچک می شویم؛ اما گاهی اوقات، از خطا های خود آگاهی نداریم و باید فردی آن را به ما گوشزد کند تا از انجام دوباره آن اشتباه جلوگیری کنیم. انتقاد پذیری، کار ساده ای نیست ولی به رشد شخصیت، بهتر شدن اخلاق، رفتار و برخورد ما کمک می کند؛ چرا که با عدم تکرار یک خطا، بهتر می توانیم کار و عمل خود را پیش ببریم و این موضوع، منجر به افزایش اعتماد به نفس ما می شود.

در کل، اعتماد به نفس بالا، در همه شرایط به کمک انسان می آید و در بعضی مواقع، او را از خطر های بزرگی نجات می دهد. البته به خاطر داشته باشید که نباید به علت اعتمادی که به خود و قابلیت های تان دارید، افراد دیگر را کوچک تر از خود بدانید و آن ها را تحقیر کنید. از اعتماد به نفس تان به خوبی و برای پیشرفت خود و جامعه استفاده کنید و به دیگران هم برای رسیدن به چنین سطح و موقعیتی یاری برسانید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *