آیا گوش دادن به موزیک در هنگام کار درست است؟

برخی از افراد دوست دارند هنگام کار کردن به موزیک گوش دهند و برخی دیگر نیز؛ با گوش دادن به موزیک، تمام تمرکزشان را از دست می دهند و احساس ناخوشایندی دارند.

در واقع بهتر است بدانید که برای یادگیری یک مطلب یا انجام دادن کار؛ ذهن افراد به تجزیه، تحلیل و تمرکز نیاز دارد و زمانی که موسیقی در حال پخش شدن است، مغز نمی ‌تواند دستورات لازم را به خوبی تفسیر کند. در نتیجه همین امر موجب می شود کیفیت کار انجام شده، تا حدود زیادی کاهش یابد.

توجه داشته باشید که همیشه گوش دادن به موزیک هنگام کار؛ توصیه نمی شود زیرا عملکرد طبیعی مغز نیز در این صورت، بسیار کاهش می یابد.‌ اما و اگر به هر دلیلی دوست داشتید که در حین کار کردن به موزیک گوش دهید؛ بهتر است سراغ آهنگ هایی بروید که در گذشته آن ها را شنیده اید.

چون به طور معمول گوش دادن به یک موسیقی جدید؛ برای هر کسی خوشایند است و حواس افراد را به خود جمع می کند. در کل بهتر است بدانید که گوش دادن یا گوش ندادن موزیک در حین کار کردن؛ به یک سری عوامل بستگی دارد و می تواند تفاوت زیادی را در روزهای کاری افراد، به وجود بیاورد.

بهترین زمان برای گوش دادن به موزیک

مزایا گوش دادن موزیک,موزیک,موزیک در کار,

وقت هایی که در حال انجام دادن کارهای خیلی حساس و سخت هستید؛ بهتر است از گوش دادن به موزیک، پرهیز کنید. اما هنگامی که به انجام کارهای طولانی، تکراری و خسته کننده مشغول هستید؛ گوش دادن به موزیک می ‌تواند نتیجه مثبتی را از خود، نشان دهد.

از این رو می توان گفت؛ بهترین زمان گوش دادن به موسیقی، زمانی است که برای انجام دادن کارهای تان به تمرکز خیلی زیادی نیاز ندارید. زیرا وقت هایی که کارهای تان تکراری و خسته کننده هستند؛ خیلی حوصله ندارید و گوش دادن به موزیک، می تواند برای تان موجب نشاط شود.

همچنین توصیه می شود زمان هایی که در حال انجام دادن کار هستید و اطراف تان بسیار شلوغ است؛ به موزیک گوش دهید تا حواس تان به موانع بیرونی و سر و صداها، پرت نشود.

در واقع زمانی که سر و صدای اطراف تان خیلی زیاد باشد؛ سطح هورمون های استرس موسوم به کورتیزول، تا حدود زیادی افزایش می یابد و در مقابل، سطح دوپامین بسیار پایین می آید.

این تغییرات هورمونی که رخ می دهد؛ به طور زیادی بر قسمت کورتکس پیش مغزی، اثر منفی بر جای می گذارد و موجب می شود برای عملکرد اجرایی آن، مشکلاتی به وجود بیاید.

از این رو می توان گفت؛ گوش دادن به موزیک هنگام کار، گاهی اوقات می تواند مفید باشد زیرا تمام عوامل مزاحم و آلودگی های صوتی را از بین می برد و باعث می شود دغدغه فکری زیادی، نداشته باشید.

همچنین برخی تحقیقات و پژوهش های انجام شده نشان می دهند که اگر؛ 10 یا 15 دقیقه قبل از شروع کردن کارهای تان به موزیک گوش دهید، عملکرد بسیار بالاتری خواهید داشت.

خیلی از افراد معتقدند که گوش دادن به موسیقی؛ موجب آرامش فکری و روحی می شود و قطعا کسانی که آرامش و تمرکز کافی داشته باشند، در کارهای شان موفق تر هستند.

بهترین سبک موزیکی که می توان در هنگام کار از آن بهره گرفت

اگر گوش دادن به موزیک هنگام کار برای تان خوشایند است؛ بهتر است بدانید که هر موسیقی؛ آرامش بخش نیست و برخی آهنگ های نامناسب و غمگین، نیز می توانند عوامل مخربی را از خود بر روی افراد، به جای بگذارند.

به همین علت بهتر است بیشتر سراغ سبک های کلاسیک بروید زیرا موسیقی کلاسیک؛ با ساختار مناسبی که دارد، باعث ایجاد تمرکز بیشتر در هنگام کار می شود و در دراز مدت، ذهن تان را پرورش می‌ دهد.

مزایا گوش دادن موزیک,موزیک,موزیک در کار,

مزایای گوش دادن به موزیک هنگام کار

  • بهبود خلق و خو
  • کاهش استرس
  • افزایش انگیزه
  • بهبود عملکرد حافظه
  • کمک به مدیریت درد
  • بهبود عملکرد شناختی
  • افزایش میزان استقامت
  • بهبود حس و حال روانی
  • کاهش علائم افسردگی
  • فراموش کردن برخی مشکلات

توجه داشته باشید که گوش دادن به موزیک هنگام کار علاوه بر مزایا؛ می تواند معایبی هم داشته باشد که از جمله اصلی ترین آن ها، می توان به عدم تمرکز کافی اشاره کرد. همان طور که گفته شد؛ گوش دادن به موسیقی در حین کار کردن، برای برخی از افراد اصلا ایده آل نیست و باعث اعصاب خرابی آن ها می شود.

از این رو اگر با گوش دادن موزیک دچار استرس و ناراحتی اعصاب می شوید؛ بهتر است این کار را انجام ندهید و به دنبال راهکارهای دیگری برای بالا بردن بیشتر تمرکزتان باشید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *