نظریه امید اسنایدر چیست؟

امید درمانی یکی از روش های درمان‌ روان شناختی است و با توجه به رویکرد روانشناسی مثبت، سعی بر این دارد که نقاط ضعف انسان ها را به توانمندی و امید تبدیل سازد!

همان طور که می دانید؛ امید در زندگی، یکی از ویژگی‌ های مثبت است که افراد را به دنبال فردایی بهتر هدایت می کند. وقتی در زندگی افراد، امید وجود داشته باشد کمتر دچار افسردگی و مشکلات روحی روانی می شوند.

ریک اسنایدر، یکی از روان ‌شناسان حرفه ای و مثبت گرا می باشد که اعتقاد دارد؛ اگر در زندگی امید وجود داشته باشد، قطعا به موفقیت های بیشتری دست می یابید و از نظر سلامت روحی نسبت به دیگران سالم تر هستید.

با توجه به گفته اسنایدر؛ افرادی که تفکر امیدوارانه دارند، می توانند هدف های خود را در زندگی مشخص کنند و اگر با مشکلی رو به رو شدند، با حل کردن آن به مسیر خود ادامه دهند. همچنین افرادی که به نظریه امید اسنایدر توجه کنند؛ می توانند در زندگی شاهد موفقیت های چشمگیری شوند.

طبق نظریه امید اسنایدر، تفکر امیدوارانه از ترکیب چه چیزهایی حاصل می شود؟

مشخص کردن اهداف

هدف داشتن، از مهم ترین عناصر در زندگی است که با توجه به نوع های مختلف می تواند؛ بلند مدت و یا کوتاه مدت باشد. برخی افراد، خیال پردازی را با اهداف اشتباه می گیرند! در حالی که خیال پردازی غیر واقعی می باشد اما می توانید با تلاش و اراده، به اهداف دست خود دست یابید.

با توجه به آزمایش ها و مصاحبه های اسنایدر، افراد هنگامی که بتوانند به اهداف شان دست یابند بیشترین میزان امید را دارند. از این رو؛ در زندگی تان زمانی را به فکر کردن راجب اهداف خود و برنامه ریزی برای اجرای آن اختصاص دهید و هرگز دست از تلاش بر ندارید!

توجه داشته باشید که؛ امید درمانی اسنایدر می تواند زندگی افراد بی اراده و شکست خورده را به یک زندگی ایده آل و رویایی تبدیل کند. البته خود شخص نیز باید تصویر سازی دقیقی از اهداف خود در ذهن داشته باشد و بر روی آن ها تمرکز کند.

اگر شما توانایی برنامه ریزی کردن برای اهداف خود را ندارید؛ بهتر است از یک مشاور با سابقه کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کند. افراد زیادی هستند که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار می باشند و همین امر می تواند به آن ها جهت دست یابی به اهداف شان نیز کمک شایانی کند.

امید درمانی,امید درمانی اسنایدر,امید درمانی,

پیدا کردن مسیرها موفقیت

پس از تعیین اهداف، باید به دنبال مسیر مناسبی برای رسیدن به آن باشید. افراد هر چه قدر در پیدا کردن مسیر های مناسب و جدید خلاق تر باشند، به همان اندازه می توانند به نظریه امید اسنایدر دست یابند و در زندگی امیدوار باشند.

افراد باید این قدرت را داشته باشند که اگر دچار مشکلی شدند، آن را حل کنند یا این که یک راه جدید را در نظر بگیرند و برای عبور از آن بکوشند. بهتر است قبل از انجام هر گونه اقدامی، یک فهرست منظم از کارهایی که قرار است انجام دهید تهیه کنید و با توجه به آن پیش بروید.

فراموش نکنید که شما باید در طول مسیر، خود را برای رو به رو شدن با هر گونه مشکلی آماده کنید و اگر می خواهید به مقصود خود برسید به صورت استوار گام بردارید و از وسط راه بی خیال کار نشوید.

ایجاد تغییر

اگر در مسیرهایی که به سوی هدف پیدا کرده ‌اید بروید؛ بالأخره به خواسته تان می رسید و متوجه می شوید که نظریه امید اسنایدر، بیهوده نبوده است! در این مرحله اصولا لازم است تغییراتی ایجاد کنید و از راه های مسدود شده دست بردارید و به دنبال راه حلی تازه بروید.

بیشتر افراد برای دست یابی به اهداف و امیدواری در زندگی، دچار کمبود وقت می شوند. البته اگر راه های مدیریت زمان را بلد باشید؛ هیچ گاه دچار این مشکل نخواهید شد و در این صورت نیازی هم به ایجاد تغییر در کارتان ندارید.

امید درمانی اسنایدر,امید درمانی,امید درمانی اسنایدر,

راه های امید داشتن در زندگی بسیار هستند اما باید برای دستیابی به آن ها انگیزه و تلاش داشته باشید. سعی کنید هدف های تان را مقابل چشم تان قرار دهید و برای رسیدن به آن ها با همه مشکلات بجنگید.

اصولا هدف های بلند مدت به ثبات قدم و قدرت بیشتری نیاز دارند و طبق نظریه امید اسنایدر باید یاد بگیرید که توجه کافی بر روی آن ها داشته باشید و تفکر تان مثبت باشد.

اگر همیشه این نکته مهم را به خاطر بسپارید که امید، فقط یک حس خوشحال کننده نیست و تمام انسان های برای ادامه زندگی به آن نیاز دارند، می توانید به راحتی از بیشتر مشکلات دنیا عبور کنید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *