طول رگ بدن انسان چقدر است؟

رگ ها، یکی از حیاتی ترین و در عین حال، ناشناخته ترین عضوهای بدن به شمار می روند. با توجه به این مسئله؛ در سال های اخیر، دانشمندان برای شناسایی دقیق طول رگهای بدن انسان تحقیقات زیادی انجام داده و در نهایت، پاسخ تعجب برانگیزی را کشف کرده اند.

اکثر ما، درباره رگ ها به علت نامشخص بودن بیش تر آن ها چیزی نمی دانیم و تنها برخی از مهم ترین رگ های بدن را تا حد محدودی می شناسیم.

در صورتی که علاوه بر رگ ها، بدن انسان شگفتی های بسیار زیادی دارد و طبق اطلاعات دریافت شده، دانشمندان تا کنون به بخش کوچکی از آن ها دست یافته اند.

به عنوان مثال، بدن ما برخی از سلول های خود را در طول زمان به دلیل عدم توانایی آن ها بر ادامه دادن فعالیت، از بین می برد و سلول های جدیدی را خود به خود جایگزین آن ها می کند.

اسرار بدن ما، زیادتر از حد تصور هستند و در صورت کشف شدن برخی از آن ها، موارد جدیدتری توسط افراد آگاه به علم به دست می آید.

نکته حائز اهمیت دراین باره این است که برای داشتن عمری طولانی و شکرگزاری از خالق، تنها راه موجود، مراقبت از سلامتی بدن است.

در ادامه با ما همراه باشید تا به اطلاعات تان درباره طول رگ های بدن انسان و قسمت های مختلف آن اضافه کنیم!

انواع رگ ها را بشناسید

انواع رگ های بدن,رگ های بدن,انواع رگ های بدن,

رگ های بدن ما هر کدام وظیفه ویژه ای بر عهده دارند و به همین خاطر، در قسمت های مختلف بدن، نوع خاصی از آن ها قرار گرفته است.

به عنوان مثال، رگ های خونی، خون را در سراسر بدن به گردش در می آورند و در 3 لایه قرار گرفته اند. لایه داخلی، از سلول های سنگفرشی و لایه میانی از عضلات صاف ساخته شده و در بدن نقشی اساسی را ایفا می کنند.

برخلاف تصورتان، لایه خارجی نیز اهمیت زیادی در سلامتی دارد و رگ های تغذیه کننده زیادی را در خود حفظ کرده است.

به طور کلی، رگ های خونی به 3 دسته وریدها، شریان ها و مویرگ ها تقسیم می شوند که گاهی اوقات، مبتلا شدن به برخی از بیماری ها، فعالیت آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

سرخرگ ها

یکی از مهم ترین وظیفه های رگ های بدن انسان، بر دوش سرخرگ که با نام شریان نیز شناخته می شود، قرار گرفته است. شریان ها، باید خون در گردش را از سمت قلب به طرف سلول ها منتقل کنند که فعالیت این قسمت از بدن، با فشار شدیدی همراه می باشد.

سرخرگ ها نیز انواع مختلفی از شریان های بزرگ، شریان های متوسط و آرتریول ها را شامل می شوند. خون های مورد نیاز مویرگ، توسط این سه بخش و به خصوص آرتریول ها به دست می آید و بدون آن ها، ارگان های بدن خون کافی دریافت نمی کنند.

وریدها

وریدها یا همان سیاهرگ، برخلاف سرخرگ عمل می کند و پس از جمع آوری خون از تعداد انبوه سلول های بدن، آن را به قلب می رساند.

سیاهرگ نیز همانند رگ های خونی 3 بافت داخلی، خارجی و میانه دارد که همین امر، باعث افزایش قطر آن ها نسبت به شریان ها شده است.

مویرگ ها

مویرگ ها با وجود قطر کمی که دارند، کارهای زیادی را برای فعالیت بهتر بدن انجام می دهند.

جالب است بدانید، اکسیژن، دی اکسید کربن و مواد غذایی، از طریق همین مویرگ ها در سلول های بدن تامین می شوند و علاوه بر آن، عملکرد وریدچه ها و شریانچه ها با هم دیگر نیز به واسطه آن ها بهبود می یابد.

رگ های لنفی

این نوع از رگ، در گروه رگ های خونی قرار ندارد و خود، به عنوان یک رگ مجزا شناخته می شود.

رگ های لنفی که در سیستم عصب مرکزی، استخوان و غضروف جای گرفته اند، لنف های جمع آوری شده را به دستگاه گردش خون منتقل می کنند و به طور کلی، کنار رگ های خونی و در اکثر ارگان ها مشاهده شده اند.

طول رگ های بدن

 

به دلیل تعداد زیاد رگ ها در بدن و اهمیت آن ها، طول رگهای بدن انسان عدد بسیار بزرگی را به خود اختصاص می دهد!

همان طور که گفته شد، در اکثر بافت و اعضاها، رگ های مختلفی در اندازه های متفاوتی  وجود دارند که کوچکترین آن ها، تنها 5 میکرومتر است!

جالب است بدانید، همه رگ های بدن در کنار هم دیگر، طولی بزرگ تر از مقدار دور زمین تشکیل می دهند. پس از بررسی های صورت گرفته، طول رگهای بدن انسان، 100،000 کیلومتر، یعنی دو برابر دور زمین تخمین زده شده است!

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *