استخر در دوران قاعدگی مضر است

تمام خانم ها باید اطلاعات زیادی راجع به پریود و شایعه هایی مانند مضرات استخر در دوران قاعدگی داشته باشند. اطلاعات غلط زیادی در مورد قاعدگی طی سالیان دراز، بین مردم پخش شده تا اینکه امروز برخی از آن ها به باورهای غلطی تبدیل شده اند. یکی از این باورهای غلط، این است که در زمان پریدد نباید به استخر برویم چون ممکن است عفونت کنیم یا حتی ممکن است جریان خونریزی ما قطع شود. این باور کاملا اشتباه است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات درست درباره این موضوع را کسب کنید.

آیا قاعدگی در آب متوقف می شود؟

اول از همه باید بگوییم خیر، آب به تنهایی هیچوقت باعت قطع شدن یا متوقف شدن پریود شما نمی شود. استخر در دوران قاعدگی نه تنها مضر نیست، بلکه حتی فواید بسیاری نیز دارد.

طبق گفته میشل هاتون، عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی ویل کرنل در نیویورک : ” فرقی نمی کند که درون آب باشید یا روی قله کوه، قاعدگی شما متوقف نخواهد شد.”

دکتر هاتون می گوید اگر مشکلات پزشکی مانند اختلالات‌ هورمونی که می تواند موجب به تعویق افتادن پریود شما شود را فاکتور بگیریم، سایر کارها هیچ گاه موجب متوقف شدن قاعدگی شما نمی شوند، فرقی نمی کند که در یک اقیانوس شنا کنید یا در وان حمام خود بنشینید، دوره شما همچنان ادامه خواهد داشت. به زبان ساده تمام حرف هایی که درباره مشکلات دوران قاعدگی و استخر گفته می شود، اشتباه هستند.

استخر در دوران قاعدگی,دوران قاعدگی و استخر,قاعدگی,

اگر بدون استفاده از محصولات مراقبت زنانه، هنگام پریود به استخر برویم چه اتفاقی می افتد؟

اگر تا به حال بدون استفاده از محصولاتی مانند پد بهداشتی یا تامپون، شنا کرده باشید احتمالا متوجه شده اید که جریان خونریزی شما کاهش پیدا کرده است، دلایل علمی بسیاری برای توضیح این موضوع وجود دارد، یکی از این علت ها این است که به طور معمول خون از رحم به دلیل جاذبه زمین، خارج می شود، هنگامی که شنا می کنید، فشار آب این جاذبه را کاهش داده و در نتیجه موجب می شود که قاعدگی شما با شدت کمتری جریان داشته باشد. همین موضوع است که موجب شده برخی از افراد تصور کنند استخر در دوران قاعدگی باعث متوقف شدن عادت ماهانه می شود و کاری مضر است در حالی که اصلا اینطور نیست.

کدام محصول بهداشتی برای استفاده در آب مناسب است؟

انتخاب محصول بهداشتی بیشتر به نظر شخصی خودتان بر می گردد، اما متخصصان پیشنهاد می کنند که از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید.

هنگام خرید تامپون سایز مناسب خود را انتخاب کنید تا هنگام استفاده از آن راحت باشید و وقتی شنا می کنید مشکلی نداشته باشید. یکی از نکاتی که برای خرید تامپون باید مد نظر داشته باشید این است که تامپونی با قابلیت جذب بالا خریداری نکنید چون استفاده از تامپون های دارای جذب بالا خطر ابتلا به سندروم (TSS) را افزایش می دهد. این سندروم منجر به یک عفونت باکتریایی می شود که می تواند کشنده باشد.

حال اینکه مضرات استخر در دوران قاعدگی اصلا قابل قبول نیست چون آب مشکلی برای بدن در هنگام عادت ماهانه ایجاد نمی کند.

اگر مقداری خون وارد آب شود، چه باید کرد؟

قبل از پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر در استخر یا حتی وان حمام، از تامپون و کاپ قاعدگی استفاده کنید، احتمال اینکه خون وارد آب شود بسیار کم است. اما اگر با احتمال خیلی کم این اتفاق بیوفتد، اصلا جای نگرانی نیست چون استخرها به صورت مداوم با کلر ضدعفونی می شوند تا از انتقال بیماری های مختلف حاصل از مایعات بدن مانند ادرار یا خون جلوگیری شود، یعنی استخر و دوران قاعدگی با یکدیگر هیچ منافاتی ندارند.

چه زمانی نباید هنگام پریود برای شنا برویم؟

عادت ماهانه هیچ مشکلی برای رفتن به استخر و دریا ایجاد نمی کند، اما در شرایط خاص محدودیت هایی نیز وجود دارد. به طور مثال، اگر به تازگی سقط جنین یا جراحی های دیگری انجام داده اید بهتر است از شنا کردن در زمان پریود خودداری کنید.

نکته اصلی این است که شنا کردن در دگران قاعدگی نه تنها بی خطر است، بلکه فوایدی نیز دارد. اکثر خانم ها در این دوره با دردهای زیادی مثل دل درد و کمردرد دست و پنجه نرم می کنند و احساس خستگی و بیحالی می کنند. ثابت شده است که ورزش کردن به خصوص رفتن به استخر در دوران قاعدگی می تواند تا حد زیادی این دردها را تسکین ببخشد.

شنا کردن یا سایر تمرینات آبی راهی بسیار عالی برای تسکین درد و بیحالی در این دوره حساس است.

مضرات استخر در دوران قاعدگی,استخر در دوران قاعدگی,دوران قاعدگی و استخر,

مزایا و فواید شنا در دوران قاعدگی

همانطور که اشاره کردیم، گرفتگی عضلات زیر شکم برای اکثر خانم ها اتفاق می افتد و دردی بسیار آزار دهنده و غیرقابل تحمل است. ورزش کردن یا شنا با آزاد کردن هورمون اندروفین این درد را کاهش می بخشد و حتی باعث تقویت روحیه و شادی شما نیز می شود.

با شنا کردن، خون در بدن شما بهتر جریان پیدا می کند و این موضوع یکی از دلایل کاهش دردهای پریودی است. خستگی و کسلی نیز یکی از رایج ترین حالت هایی هستند که اکثر افراد هنگام قاعدگی تجربه می کنند، این احساسات به دلیل نوسانات هورمونی و افزایش برخی هورمون ها است که منجر به ایجاد این احساسات می شود.  رفتن به استخر در دوران قاعدگی، خلق و خوی شما را بهتر می کند و شک نکنید که بعد از پایان ورزش، احساس بسیار بهتری خواهید داشت و کاملا پر انرژی خواهید بود.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *