مهمترین علت شوره سر چیست

علت شوره سر به خیلی از عوامل بستگی دارد و می توان گفت شوره سر شرایطی است که با پوسته ریزی سر و همچنین پوسته پوسته شدن سر تعریف می شود. اما شوره سر نه خطرناک است و نه واگیر تنها می تواند باعث خجالت فرد شود و سخت درمان شود. شوره سر می تواند به عنوان یک شکل خفیفی از درماتیت سبورئیک در نظر گرفته بشود. عموم مردم تنها علت شوره سر و ریزش مو را خشکی پوست خود می دانند که در واقع اصلا اینگونه نیست.  بیشتر در فصل زمستان و سرمااست که مردم به شوره سر مبتلا می شوند.

بر خلاف باور های مردم شوره سر به دلیل خشکی پوست رخ نمی دهد. بلکه علت شوره سر رشد بیش از حد مخمری به نام پی تی روسپوروم اوربیکولار است همچنین دلیل اینکه چرا افرادی با پوست سر چرب بیشتر مستعد شوره سر است این است که مخمر از چربی های سر تغذیه می کند. به طور معمول موارد خفیف شوره سر قابل درمان با استفاده از شامپو های ضد شوره و یا درمان های خانگی است

علت شوره سر,علت شوره سر چيست؟,علت شوره سر در طب سنتی,

استرس

استرس می تواند یکی از علت های شوره سر باشد. در واقع شوره سر نشانه ای از این است که شما نیاز بیشتری به ارامش دارید. همچنین استرس می تواند هرگونه بیماری و شرایط پوستی را تشدید کند . و اگر شما استرس داشته باشید باعث می شود که استرس تولید چربی را تشویق کند که به حضور مخمر و شوره سر منجر می شود. همچنین دیگر مضرات استرس این است که فعالیت سیستم ایمنی بدن را مختل می کند و باعث شعله ور شدن مشکلات پوستی و شوره سر بیشتر منجر شود. استرس موجب یک چرخه خارش می شود به این صورت که بیمار هر چه پوست سر خود را خراش دهد شدت خارش هم بیشتر می شود.

پس شما برای کم کردن استرس و همچنین کم کردن شوره سر خود می توانید به تکنیک های تن ارامی در برنامه روزانه خود روی اورید مواردی مانند تکنیک های تنفس عمیق یوگا و مدیتیشن را مد نظر قرار دهید.

پوست سر خود را با شامپو نمی شویید یا ابکشی نمی کنید.

کسانی که تمایلی به استفاده از شامپو ندارند بر این باور هستند که شستشوی زیاد سر باعث از بین رفتن چربی های لازم برای مو منجر می شود.

اما اگر شستشوی سر دیر به دیر انجام شود چربی ها روی هم انباشته می شوند و زمانی که این چربی ها روی هم انباشته شدن می تواند بستر مناسبی را برای بروز شوره سر فراهم کند. علت شوره سر می تواند به واسطه عرق روی پوست سر و یا انباشت چربی های پوست شکل بگیرد.

شستشوی خوب ومنظم سر می تواند باعث کاهش چربی پوست یا سبوم و کنترل شوره سر و علائم ان کمک کند. و همچنین بعد از استفاده از شامپو باید سر خود را به خوبی ابکشی کنید. چرا که انچه که از شامپو روی پوست سر باقی می ماند می تواند بستر خوبی را برای تغذیه مخمر پی تی روسپوروم اوربیکولار فراهم کند.

علت شوره سر و درمان آن,علت شوره سر و ریزش مو,علت شوره سر,

رژیم غذایی خوبی را دنبال نمی کنید

دلیل شوره سر که ارتباطی هم با خشکی پوست ندارد رژیم غذایی است. در واقع پوست و موی سالم از درون بدن به بیرون پشتیبانی می شوند. برخی از مواد غذایی هستند که شوره سر را تشدید می کنند و باعث شعله ور شدن مشکل می شوند به ویژه که مستعد شوره سر باشید همچنین لبنیاتی پر چرب مثل پنیر و خامه علت شوره سر می باشد این قبیل مواد غذایی ممکن است باعث التهاب و تولید چربی شود که باعث بروز شوره سر می شود.

در این صورت بهتر است که از محصولات لبنی پر چرب و مواد غذایی سرشار از چربی های اشباع پرهیز شود.

مواد غذایی دیگر سرشار از روی مانند گوشت قرمز و مرغ حبوبات مغز دانه ها و غذاهای دریایی ممکن است به کنترل تولید چربی پوست کمک کند. اگر شما به شوره سر مبتلا هستید می توانید مواد غذایی سر شار از ویتامینB مصرف کنید

همچین ویتامین هایB6 و ویتامین B12 می تواند به کاهش شوره سر کمک کند.

علت شوره سر چيست؟,علت شوره سر در طب سنتی,علت شوره سر و درمان آن,

بیش از حد به موهای خود رسیدگی می کنید

استفاده از پماد های غلیظ و برخی از روغن ها می تواند دلیل شوره سر باشد. همانطور که گفته شد مخمر ها از چربی سر تغذیه می کنند و تکثیر می شوند اگر شما فکر می کنید استفاده از محصولات مو می تواند باعث بروز شوره سر شود انها را کنار بگذارید حالت دهنده های مو می تواند روی مو و پوست سر انباشته شود که چربی های پوست سر را به دام اندازند.

انواع شوره سر

شوره سر به دو شکل چرب و یا خشک بروز می کند

شوره خشک

این دست از شوره ها قابل دیدن هستند و به شکل لایه هایی از پوست سر می باشند. به اسانی جدا می شوند سفید و مسطح هستند  کسانی که دارای مو های خشکی هستند به این نوع شوره سر دچار می شوند. و همچنین سبب خارش ازار دهنده ای هستند و همچنین خارش ان ها باعث افزایش و تکثیر تند تر شان می شود. خارش انها باعث التهاب پوست سر و تلاش سر برای نوسازی پوست و در نتیجه افزایش شوره می شود.

شوره چرب

ذرات کوچکتر کمی زرد رنگ و گرد تر هستند. این نوع شوره به پوست سر چسبیده و جدا کردن انها سخت و حتی باعث زخم شدن می شود. باعث احساس خارش زیادی می شوند و نشانی از ریزش مو می باشند. پس در نتیجه از خارش سر در شوره چرب باید اکیدا خود داری کنید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *