بیماری سیاه سرفه چیست؟ علائم درمان سیاه سرفه

آیا بیماری سیاه سرفه خطرناک است؟

بیماری سیاه سرفه یک عارضه مسری و واگیر دار است که خود را با سرفه های شدیدی که قطع نمی شوند؛ نشان می دهد. یک بیماری عفونی که عامل آن باکتری بوردتلا پرتوسیس است. در بیشتر مواقع مقدار این سرفه های خشک و آزار دهنده آنقدرشدت و ادامه پیدا می کند که صورت و لب های شخص مبتلا به رنگ سیاه و کبود درمی آید. مستمر بودن و پیوستگی آن عموما از 6 تا 8 هفته ادامه پیدا می کند و شیوه انتقال آن هم به صورت جا به جا شدن توسط قطرات ریز تنفسی است.

درصد قابل ملاحظه ای از مبتلایان به این بیماری را کودکان و خردسالان تشکیل می دهند؛ اما در سال های اخیر به دلیل ساخت واکسن آن در کشورمان، میزان شیوع بسیار کاهش پیدا کرده. دراغلب مناطق دنیا از جمله ایران این واکسن به طور مرتب به کودکان تزریق می شود. در حال حاضر نمی توان سیاه سرفه را کشنده و مهلک دانست اما هنوز هم امکان دچار شدن وجود دارد. در ادامه دلایل بروز، نشانه ها و درمان آن را بررسی کرده ایم.

 علائم بیماری سیاه سرفه

نوزادان زیر شش ماهه توانایی سرفه های خیلی بلند را ندارند به همین دلیل ممکن است با این مشکل درگیرباشند اما والدین نتوانند به سرعت متوجه آن بشوند. نشانه هایی همچون کند شدن یا قطع تنفس برای چند ثانیه کوتاه، اختلال در بلع شیر، قرمزی و گرفتگی بینی می تواند حامل این پیام باشد که نوزاد به بیماری سیاه سرفه دچار شده. مثال های دیگری که مشترکا در همه سنین مبتلایان می توان شاهد بود؛ شبیه به علائم یک سرماخوردگی ساده است.

آبریزش بینی، گرفتگی، سخت نفس کشیدن، پف کردن وقرمز شدن چشم ها و بینی، تب و بالا رفتن دمای بدن، ریزش اشک از چشم ها و سرفه های خشک و ممتد مواردی هستند که باید نسبت به آن ها حساس باشید. در کودکان این شرایط مشابه سرما خوردگی تا دو هفته طول می کشد. پس از آن سرفه ها باقی می ماند و ممکن است این حالت تا حدود سه ماه به درازا بکشد. این سرفه های خشن خوردن و نوشیدن را دشوار می کندند. حتی در کودکان حالت تهوع و استفراغ را نیز وجود خواهد داشت. در بزرگتر ها نشانه ها خفیف تر ظهور می کنند. بعضی افراد بعد از حدود چند هفته خلط داشتن هم به اوضاع سابق شان افزوده می شود.

آیا سیاه سرفه خطرناک است؟,بیماری سیاه سرفه چیست,بیماری سیاه سرفه در کودکان,

تبعات سیاه سرفه:

اگر در زمان مناسب اقدام به درمان سیاه سرفه نکنید این مشکل در نهایت ممکن است به ذات الریه ختم شود. در صورتی که بیماری تا آن اندازه هم پیشرفت نکند؛ باز هم این سرفه های مکرر منجر اختلال جدی در خواب، نزول آب بدن، افت وزن، سردرد های شدید، سینوزیت، عفونت کردن گوش و تشنج بشود. علاوه بر همه این ها خونریزی مغزی، پاره شدن مویرگ های چشمی و خفگی هم اضافه کنید.

نوزادان آسیب پذیر ترین اوضاع و شرایط را دارا هستند. از آنجا که قدرت تکلم ندارند  نمی توانند وضعیت خود را گزارش کنند؛ درصد امکان خفه شدن برای شان بالاست. به همین دلیل واکسناسیون به منظور پیشگیری، به جای مداوا عاقلانه تر است. در ایران واکسن این بیماری به همراه دو مورد دیگر، کزاز و دیفتری با هم  تحت عنوان واکسن سه گانه تزریق می شوند. زمان تزریق هم در فاصله شش هفتگی تا شش سالگی است.

درمان فوری سیاه سرفه در نوزادان,علائم سیاه سرفه در نوزادان,آیا سیاه سرفه خطرناک است؟,

همانطور که پیش تر بیان کردیم بیماری سیاه سرفه واگیر است و از طریق قطرات تنفسی به آسانی منتقل می شود؛ به همین دلیل اگر در خانه فرد مبتلا دارید توصیه می کنیم حداقل تا دو هفته و تا قطع کامل تب، تماس او با سایر اشخاص به حداقل ممکن برسد. در یک اتاق جدا بماند و در صورت لزوم حتما از ماسک استفاده شود.

درمان:

مداوا باید تنها با مشورت و تجویز پزشک اتفاق بی افتد. پس تشخیص و حصول اطمینان بر اساس شرایط بیمار و شدت عارضه، با رادیوگرافی از قفسه سینه و ریه ها، آزمایش خون و آزمایش بر روی ترشحات بینی وضعیت سنجیده می شود. عموما درمان سیاه سرفه با آنتی بیوتیک، خلط آور و تب بر اتفاق می افتد. همه افراد نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارند اما باید در مراقبت از همه مبتلایان دقت بالایی به کار برد. در حالت عادی طول درمان تا حدود دو ماه به طول می انجامد.

بیماری سیاه سرفه چیست,بیماری سیاه سرفه در کودکان,درمان فوری سیاه سرفه در نوزادان,

درمان خانگی:

در روشی خانگی نیز توصیه هایی برای بهبود بیماری سیاه سرفه وجود دارد. هرچند بهتر است که تنها به این شیوه متکی نشوید و حتما به درمانگاه مراجعه کنید؛ اما انجام دستور عمل های ذیل میتوانند در تسهیل مداوا، بهتر کردن شرایط و کاهش درد بسیار موثر و کارآمد باشند.

یک قاشق چای خوری عصاره زنجبیل و یک فنجان شنبلیله جوشانده را مخلوط کرده و چند دفعه در روز مقداری از آن بنوشید. شنبلیله خاصیت خلط آوری دارد و از این جهت مفید است. در ترکیب دیگر آب پیاز، زنجبیل و کمی روغن بادام خوراکی هم هر دو هفته یکبار سه بار در روز کمک می کند. دم کرده زنجبیل به صورت دمنوش یا افزودن به چای روزانه هم روش کارآمدی محسوب می شود. در همه دستورها کمی عسل و آب لیمو ترش می تواند باعث خوش طعمی شود.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *