روستاهای پلکانی | روستاهای زیبای ایران

روستاهای زیبای ایران در سراسر کشور عزیز و دوست داشتنی ما به عنوان نگین های ارزشمندی از تاریخ و تمدن بشری به شمار می روند، که در طول تاریخ سنت ها، آداب ، رسوم و فرهنگ سرزمین کهن مان را پاس داشته و به نوعی بیانگر شیوه زندگی انسان ها، نوع تغذیه، شیوه معماری، نحوه کسب درآمد و اعتقاد دینی  در زمانهای گذشته می باشند. بافت ساختمان ها و نوع معماری به کار رفته در پیدایش جوامع روستایی متناسب با اقلیم جغرافیایی که در آن زندگی می کنند، متفاوت بوده اند.

به طور مثال در مناطق کویری مصالح اصلی در ساخت بناها از خاک و گچ و آجر است و در مناطق کوهستانی عنصر غالب در معماری سنگ محسوب می گردیده. گونه ی جذاب دیگر از زیباترین روستاهای ایران ساخت منازل به صورت پلکانی می باشد، به این معنی که سقف یکی حیاط دیگری به شمار می رود. ایران در مناطق کوهستانی روستاهای منحصر به فردی دارد که در این مقاله به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.

روستای پلکانی اشتبین

آذرباییجان شرقی با بافتی کوهستانی یکی از زیباترین روستاهای پلکانی ایران را در خود جای داده است. روستای اشتبین در ساحل رود ارس به مانند نگینی درخشان از زیبایی بی حدی برخوردار می باشد. این روستا علاوه بر ساختار منحصربه فردش مکان های قدیمی زیادی نیز دارد که سالانه مسافران بیشماری را به سوی این خطه سرسبز می کشاند. مردم مهمان نواز و خونگرم روستای اشتبین در تولید ابریشم مرغوب بسیار فعال هستند.

روستاهای زیبای ایران,زیباترین روستاهای ایران,روستاهای زیبای ایران,

روستای پلکانی ماسوله

روستای سرسبز و خوش آب و هوای ماسوله در استان گیلان و 65 کیلومتری شهر رشت قرار دارد. باستان شناسان قدمت این روستای زیبا را بین 800 تا 1000 سال تخمین می زنند. ارتفاعات رشته کوه البرز با تنپوشی از درختان و گیاهان مانند پرده ای مخملی اطراف شهر را فراگرفته. ماسوله در فهرست جاذبه های تاریخی –گردشگری اداره میراث فرهنگی نیز به ثبت رسیده است.

روستای پلکانی اورامان تخت کردستان

اورامان تخت روستایی پلکانی در استان کردستان می باشد، که در حدفاصل مرز بین ایران و عراق واقع گردیده است. این روستا بسیار مورد علاقه ی گردشگران و مسافران بوده و هر ساله در تمام فصول سال برای سیاحت و گشت و گذار به این منطقه سرسبز سفر می کنند. برگزاری آیین های کهن قومی در تاریخ 15 بهمن تا 15 اردیبهشت یکی از جاذبه های توریستی اورامان تخت محسوب می گردد.

زیباترین روستاهای ایران,روستاهای زیبای ایران,زیباترین روستاهای ایران,

روستای پلکانی پالنگان

شهر تاریخی کامیاران در استان کردستان نیز یکی دیگر از زیباترین روستاهای ایران را به نام پالنگان همچون نگینی بر انگشتری خود جای داده است. پالنگان در فاصله 45 کیلومتری از شهر کامیاران قرار دارد و باستان شناسان قدمتش را مربوط به سال های پیش از ظهور اسلام می دانند. بافت سنگی و پلکانی زیبایی که در دل کوه واقع گردیده نمایی خیره کننده را ایجاد نموده.

روستای پلکانی هجیج

در آغوش کوه های استان کرمانشاه روستای زیبا و پلکانی هجیج با مردمانی خونگرم و مهمان نواز، در فاصله 25 کیلومتری شهر پاوه واقع گردیده است. رودخانه ای همیشه خروشان به نام سیروان بر جلوه ی خیره کننده ی این روستا می افزاید. هجیج با قدمتی بسیار کهن بارها به عنوان لوکیشن های سینماگران برای ساخت فیلم ها قرار گرفته و هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

روستای پلکانی سر آقا سید کوهرنگ

کوه های سر به فلک کشیده استان چهارمحال بختیاری، محل قرار گرفتن یکی دیگر از زیباترین روستاهای ایران می باشد. روستای سر آقا سید کوهرنگ در حدفاصل 140 کیلومتری شهرکرد، بافتی خشتی –پلکانی داشته و هر ساله با شروع فصل بهار اقدام به برگزاری جشنواره های بومی محلی می کنند که برای مسافران و گردشگران بسیار جذاب بوده و به یکی از قطب های توریستی در ایران بدل گردیده است. آرامگاه امامزاده آقا سید، و چند درخت کهنسال و تنومند گردو در کنار چشمه ای زیبا جلوه ای خیره کننده را ایجاد می نماید.

روستاهای زیبای ایران,زیباترین روستاهای ایران,روستاهای زیبای ایران,

روستای پلکانی اسپیدان

در ادامه فهرست زیباترین روستاهای ایران به شهرستان بجنورد و روستای پلکانی اسپیدان می رسیم که آب و هوایی بی نظیر داشته و با وجود چشمه های آب معدنی همواره برای گردشگران یکی از مناطق مورد علاقه و دلنشین به شمار می رود. قرار گرفتن آثار تاریخی بیشمار و قلعه ها و برج های سنگی با قدمتی هزار ساله بر زیبایی روستا می افزاید. اطراف روستا را از هر قسمت که بنگرید جاذبه ای طبیعی چشمان شما را خیره خواهد نمود، آبشار، صخره های بزرگ و یک تکه، دره و قلعه های تاریخی از هر سو نمایی جذاب را ایجاد کرده.

روستای پلکانی کنگ

روستای پلکانی کنگ در دامنه ی رشته کوه بینالود و فاصله 29 کیلومتری مشهد ملقب به ماسوله ی پیش از ظهور اسلام می باشد. از جاده تا روستا مسافتی 1 ساعتی پیاده روی دارد و مسجدی با قدمت 150 سال نیز بر ارزش تاریخی اش می افزاید. شیوه و ساختار خانه ها به شکلی طبقاتی طراحی شده و در یک نما حیاط یک خانه را پشت بام دیگری می بینید. گردشگرانی که به سمت طرقبه حرکت می کنند در طول مسیر از روستای کنگ می گذرند، که تماشا و گردش در آن خالی از لطف نیست.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *