سفری جذاب به روستای فیلبند، روستای اقیانوس ابرها

استان مازندران به دلیل موقعیت ویژه ای که دارد طبیعت های جذاب و دیدنی و بکری را در خود جای داده است. از زیبا ترین مناطق ییلاقی ایران که گویی در میان ابرها واقع شده است نیز در استان مازندران است. این روستای بی نظیر و تماشایی در قسمت شرقی مازندران روستای فیلبند  نام دارد. روستای فیلبند مازندران با طبیعت بکر و زیبایش دارای چشم اندازی زیبا از مراتع اطراف است و و غروب و طلوع فوق العاده اش و منظره ای که از ابرها به گردشگران می دهد هر سال مسافران بسیاری را به خود جذب می کند یکی از محبوب ترین نقاط شمال کشور برای گردشگران است که از هر گوشه و کناری به دیدن آن می روند. روستای فیلبند معلمولا در نیمی از سال از برف پوشیده است ودر فصل گرم سال نیز آب و هوایی عالی همراه با ابر و باد و مه مطلوبی دارد که بسیار تماشایی و رویایی است و حس نشاط و حال و هوای خوب را به انسان منتقل می کند. ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه های تندی که دارد در گذشته موجب عبور و تردد دشوار به این منطقه می شده است که به همین دلیل نام روستا را فیل بند به معنای خستگی و بند آمدن انتخاب کرده اند. در ادامه با ما همراه باشید تا با فیلبند زیبا بیشتر آشنا شوید.

آب و هوای روستای فیلبند,جاذبه های دیدنی روستای فیلبند,روستای فیلبند در پاییز,

موقعیت و مسیر روستای فیلبند

روستای فیلبند مازندران از شمال غربی به روستای سنگچال آمل، از جنوب به ییلاق «ونه بن» و روستاهای «ورزنه» و «نشل» و از جنوب شرقی به روستاهای «شیخ موسی» و «نیراسم» و «گلیران» ختم می شود. مسیر دسترسی به این روستا از جاده هراز و در مسیر فرعی به‌سمت  فیلبند، بین جنگل الیمستان و روستای «رزکه» قرار دارد. دسترسی به فیلبند از جاده هراز و سنگچال آمل آسان‌تر است زیرا مسیر بابل آسفالت نیست و پیچ و شیب‌های زیادی دارد به همین دلیل برای رسیدن به این روستا مسیر هراز و سنگچال آسان‌تر است. برای این کار  باید از شهر آمل به سمت جاده هراز حرکت کنید. بعد از طی کردن دو کیلومتر و عبور از اولین تونل، در سمت چپ جاده تابلوی روستای چلاو خواهید دید که بعد از گذشتن از آن و عبور از سربالایی ها به روستای فیلبند خواهید رسید. فاصله روستای فیلبند مازندران تا دریا در نزدیک‌ترین مسیر با ساحل محمودآباد در حدود ۸۰ کیلومتر است. فاصله فیلبند تا بابلسر نیز ۹۵ کیلومتر است و طی کردن آن حدود دو ساعت طول می‌کشد.

آب و هوای روستای فیلبند

روستای فیلبند مازندران دارای آب و هوای متنوعی در تمامی فصل های سال است. روستای فیلبند در روزهای زمستانی پوشیده از برف و بسیار سرد و استخوان سوز است و خالی از سکنه می شود اما از اوایل بهار که جویبارها دوباره روان می شوند و گیاهان دوباره می رویند تا تابستان و اوایل پاییز شرایط آب و هوایی این منطقه ی ییلاقی مناسب تر می‌شود. در فصل بهار انواع پدیده های جوی مانند ابر و باران و تگرگ و مه و رگبار و آسمان آفتابی و رنگین کمان را می توان در فواصل کوتاه در فیلبند مشاهده کرد. در تابستان روستای فیلبند معمولا با نسیمی خنک همراه است و هوایی بسیار، خوش و دلپذیر و در برخی مواقع سرد دارد.

روستای فیلبند مازندران,آب و هوای روستای فیلبند,جاذبه های دیدنی روستای فیلبند,

روستای فیلبند در پاییز هوایی بسیار سرد و طاقت فرسا دارد که تحمل آن برای گردشگران و حتی ساکنان آن سخت می شود. در همین فصل است که ساکنان روستای فیلبند کم کم این منطقه را ترک می کنند و به حومه ی فیلبند می روند. با وجود این که روستای فیلبند در هر کدام از فصل های سال جذابیت و زیبایی منحصر به فرد خود را دارد اما بهترین زمان سفر به روستای فیلبند فصل های بهار و تابستان یعنی از اواخر اردیبهشت تا اوایل مهر ماه است که آب و هوایی بسیار لطیف دارد.

جاذبه های دیدنی روستای فیلبند:

یکی از جاذبه های روستای فیلبند ابرهای زیبایست که روستا را در بر می گیرد و چشم انداز فوق العاده ای را ایجاد می کند. معمولا در بیشتر روزهای سال اقیانوس ابر در آسمان روستای فیلبند دیده می شود اما در زمان طلوع آفتاب و نزدیک به بارندگی ها تراکم بیشتری دارند. بهترین زمان برای تماشای این اقیانوس ابر فصل بهار است اما در صبح روزهای تابستان نیز می توان شانس دیدن ابرها را داشت.

از دیگر زیبایی های روستای فیلبند مازندران می توان به چشمه های متعدد و کوچکی بزرگی که وجود دارند اشاره کرد. یکی از آن چشمه های کوچک چشمه لار است که املاح معدنی فراوان و پر خاصیتی دارد و برای بیماری های کلیوی و استخوان درد مفید است. جنگل های چلاو و روستای سنگچال در نزدیکی فیلبند محل های مناسبی برای گشت و گذار و پیاده روی در آن اطراف هستند که درخت های بلند و زیبایی دارند و نمای دام های در حال چرا و کلبه های چوبی زیبا و مغازه های محلی که در این مسیر هستند چشم را نوازش می دهند. همچنین در ماه مرداد در روستای سنگچال زمان برگزاری جشنواره های محلی آن منطقه است که می توانید با تماشای این جشن های بومی با فرهنگ و آداب رسوم مردم این منطقه آشنا شوید. در ارتفاعات فیلبند و در نزدیکی قله اندوار نیز امام زاده قاسم قرار دارد که در اطرافش طبیعت بسیار چشم نوازی وجود دارد. همچنین در این امام زاده اقامتگاهی وجود دارد که مکان مناسبی برای استراحت می‌تواند باشد. در پایان اگر قصد سفر کردن به این منطقه ی زیبا و بی نظیر یعنی روستای فیلبند مازندران را دارید و می خواهید مسیرهای فرعی اطراف فیلبند را پیاده طی کنید حتما لباس و کفش مناسب داشته باشید و با راهنماهای محلی این منطقه همراه شوید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *