معرفی موزه های عروسک و اسباب بازی در ایران

کشور ایران دارای موزه های عروسک متعددی می باشد که بیانگر آداب و رسوم های مختلف در سراسر ایران است، همچنین این موزه ها توجه بسیاری به تمدن ۲۵۰۰ ساله کشور ایران می کنند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. این موزه های زیبا در سراسر ایران جای گرفته اند و هر ساله گردشگران ایرانی و خارجی بسیار زیادی را به خود جذب می کنند. ما در این مقاله به تعدادی از آن هایی اشاره می کنیم که در بین مردم بیشتر شناخته شده اند؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

موزه عروسک کاشان

یک موزه و یک مهمانسرا سنتی که همه در یک ساختمان عصر قاجار در منطقه خانه های تاریخی کاشان واقع شده اند، وجود دارد. وقتی پای خود را به حیاط طبقه بالا می گذارید، می توانید هفت اتاق در اطراف خود مشاهده کنید که همه انواع مختلفی از عروسک را در خود جای داده اند. شما فقط باید یک شب بمانید تا دنیای کاملاً متفاوتی از عروسک ها و اسباب بازی ها را تجربه کنید . همچنین این موزه یکی از بهترین و معروف ترین موزه عروسکی ایران محسوب می شود.

مهمانخانه این موزه شامل: 5 اتاق خصوصی (2 حمام اختصاصی)، 2 خوابگاه (مختلط و زنانه) و سالن سنتی می باشد. همچنین در حیاط و مهمانسرا نیز می توانید در رویدادهای فرهنگی و عامیانه کاشان شرکت کنید که این مراسم ها شامل: بازی ها( خیمه شب بازی)، اجرای مراسم عروسک های آیینی، موسیقی سنتی ایران، نمایش های فولکلور ایران و… می باشد.

قدیمی ترین موزه های عروسک,موزه عروسک و فرهنگ ایران,موزه عروسکی ایران,

موزه بین الملل تهران

موزه بین المللی عروسک ها در تهران موزه ای خصوصی می باشد که با تلاش مسعود ناصری دریایی، علی گلشن و حمایت فریده ناصری دریایی در مهر 1393 هجری شمسی در تهران راه اندازی شد. این مجموعه 700 عروسک مربوط به 54 کشور از سراسر جهان، به ویژه اروپا، آمریکای لاتین و آسیا را در خود جای داده؛ که مهم ترین موزه عروسک و فرهنگ ایران به شمار می رود.

امروزه در این موزه بیش از 2000 مورد عروسک از 80 کشور دنیا نگهداری می شود که برخی از این عروسک ها شامل، عروسک های افغان، عروسک های ماتریوشکا روسی، عروسک های نگران کننده گواتمالا، عروسک های چینی، عروسک های Akua’ba  غنا، عروسک های لاکونیک لهستانی، عروسک های عربی، عروسک های دارمائی ژاپنی، عروسک های عثمانی مانند هورم سلطان، عروسک های خدایان و الهه هندی مانند شیوا و پارواتی، عروسک های بی چهره تاجیکی، عروسک های جادوگر سوئدی دوستانه، عروسک های اتریشی می باشد. این عروسک ها تنها قسمت کوچکی از موزه عروسک و فرهنگ ایران است که طی 25 سال توسط روانشناس کودکان، مسعود ناصری دریایی و با همکاری علی گلشنی از مناطق مختلف ایران و جهان جمع آوری شده اند.

عروسک های این موزه که بر اساس قاره های مختلف به نمایش گذاشته شده اند؛ آداب و رسوم، آیین ها، لباس ها، موسیقی، صنایع دستی، زندگی، داستان ها و افسانه ها و سایر عناصر فرهنگی ایران و جهان را به بازدید کننده ها و توریستان نمایش می دهند‌. موزه بین الملل همچنین جایزه کیوریتورهای برتر را از نظر آموزش، کودکان، نوآوری، حفاظت و جمع آوری از سال 1394 تا1396،  ICOM دریافت کرد. این موزه عروسکی ایران، در طول دو سال بیش از 14000 بازدید فقط از مدارس، پیش دبستانی ها و مهدکودک ها داشته است و این نشان می دهد که فعالیت ها و استراتژی های موزه بسیار موفقیت آمیز بوده است.

خانه زینت الملوک شیراز

خانه تاریخی زینت الملک یکی از بناهای تاریخی دوره قاجار در شیراز می باشد که توسط علی محمد خان قوام الملک در طول 12 سال ساخته شده و بخشی از عمارت نارنجستان است؛ که از طریق دری در زیرزمین به آن متصل می شود. در ابتدا، این خانه محل اقامت قوام و خانواده اش بود و به خاطر فرزند قوام، زینت الملوک نامگذاری شد؛ زیرا وی مدتی در آنجا زندگی کرد.

درب ورودی با موزاییک و منبت کاری تزئین شده و به همراه کتیبه سنگی بالای آن که نمونه ای عالی از معماری قاجار به حساب می آید که بسیار زیباست و از قدیمی ترین موزه های عروسک به حساب می آید. همچنین پس از عبور از ایوان حیاط بزرگ، از دو باغ متقارن آراسته با درختان نارنج و حوضچه های زیبا عبور می کنید. این حوضچه از شش قطعه سنگ یکپارچه تشکیل شده است که درون آن یک حوضچه متقارن کوچکتر وجود دارد.

موزه های عروسک,قدیمی ترین موزه های عروسک,موزه عروسک و فرهنگ ایران,

زمانی که وارد این عمارت می شوید، می توانید شاهد عروسک هایی که بی نهایت شبیه به انسان هستند، را تماشا کنید. این عروسک ها انواع مختلفی به صورت زن و مرد هستند؛ که نمایانگر لباس ها و سنت های قاجار در زمان گذشته می باشند. این عروسک ها یا مجسمه ها از موی طبیعی و پوستی بی نهایت شبیه انسان ساخته شده اند که شما به سختی می توانید فرق آن ها را از انسان تشخیص دهید.

اگر به شیراز سفر کردید، در کنار بقیه جاذبه های گردشگری شیراز، حتما از خانه زینت الملوک که یکی از موزه های عروسک می باشد،بازدید کنید. همچنین  علاوه بر عروسک های بسیار زیبا، می توانید از این عمارت تاریخی هم بازدید کنید که با دیدن نماهای داخلی این عمارت به زمان قاجار می روید و عمق معماری و آینه کاری گذشته را با عمق وجود احساس کنید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *